Mayo League

  • Elverys Sports Super League—Round 12

    Straide & Foxford Utd

    3  v  3

    Claremorris

    Iorras Aontaithe

    0  v  8

    Castlebar Celtic

    Ballyglass

    0  v  5

    Ballina Town

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 12

    Conn Rangers

    6  v  0

    Bangor Hibs

    Glenhest Rovers

    1  v  2

    Ballyhaunis Town

    Swinford

    2  v  3

    Snugboro Utd

    Achill Rovers

    3  v  0

    Westport Utd ‘B’

     

    Connacht Gold Premier Cup Quarter Final  

    Castlebar Celtic ‘B’

    6  v  0

    Kilmore

     

  • Elverys Sports Super League—Round 5

    Westport Utd

    5  v  0

    Ballyhaunis Town

    Ballyglass

    10  v  0

    Straide & Foxford Utd

    Claremorris

    2  v  2

    Ballyheane

    Ballina Town

    8  v  0

    Snugboro Utd

     

    Tuohy Cup—Round 1

    Swinford

    1  v  1

    Fahy Rovers

    Won 4-3 on penalties

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 1

    Crossmolina

    4  v  1

    Ballyglass ‘B’

  • Westaro Cup Round 1 

    Westport Utd

    3  v  1

    Castlebar Celtic

    Ballyhaunis Town

    1  v  2

    Claremorris

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 5

     

    Iorras Aontaithe

    2  v  2

    Swinford

    Kiltimagh Knock Utd

    1  v  0

    Glenhest Rovers

    Achill Rovers

    2  v  1

    Fahy Rovers

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 4

    Partry Athletic

    1  v  1

    Crossmolina

     

  • Connacht Gold Premier Cup 
    Round 1
    Claremorris B 1-3 Snugboro Utd

  • Connacht Gold Premier Cup Round 2
    Ballyvary Blue Bombers 0-2 Snugboro Utd

  • Connacht Gold Super Cup Quarter Finals
    Ballina Town 4-2 Ballyglass 
    Claremorris 5-1 Westport Utd B 

    Connacht Gold Premier Cup Quarter Final
    Crossmolina 2-5 Snugboro Utd 

  • Tuohy Cup—Final

     

    Snugboro Utd

    2  v  1

    aet

    Swinford

     

    Elverys Sports Super League—Round 13

     

    Claremorris

    3  v  1

    Ballyglass

    Ballina Town

    9  v  0

    Iorras Aontaithe

     

    League One—Round 11

     

    Mulranny Utd

    0  v  3

    Manulla ‘B’

    Castlebar Celtic ‘B’

    0  v  1

    Partry Athletic

     

  • Elverys Sports Super League—Round 16

    Straide & Foxford Utd

    2  v  4

    Ballina Town

    Ballyheane

    1  v  1

    Ballyglass

    Kiltimagh Knock Utd

    3  v  1

    Iorras Aontaithe

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 16

    Snugboro Utd

    1  v  2

    Bangor Hibs

    Conn Rangers

    5  v  1

    Westport Utd ‘B’

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 15

    Hollister

    2  v  1

    Ballina Utd

    Newport Burrishoole

    2  v  4

    Claremorris ‘B’

    (Hollister are champions and are promoted alongside Claremorris B)

  • Castlecourt Hotel Premier League—Round 5

    Ballina Town ‘B’

    5  v  3

    Bangor Hibs

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 4

     

    Castlebar Celtic ‘B’

    0  v  2

    Westport Utd ‘B’

    Killala

    5  v  1

    Claremorris ‘B’

     

    Calor Gas League Two—Round 4

    Kilmore

    1  v  6

    Moy Villa

    Ballyvary Blue Bombers

    2  v  2

    Kiltimagh Knock Utd ‘B’

    Newport/Mulranny Wanderers

    0  v  0

    Ballina Utd

     

     

  • Elverys Sports Superleague
    Round 8 
    Ballyheane 3-2 Snugboro Utd
    Straide & Foxford Utd 2-3 Ballina Town 
    Ballyglass 2-1 Claremorris 

    Castlecourt Hotel Premier League
    Round 8 
    Bangor Hibs 1-9 Conn Rangers 
    Fahy Rovers 0-3 Glenhest Rovers
    Iorras Aontaithe 3-0 Achill Rovers

    Calor Gas League Two 
    Round 6
    Moy Villa 2-0 Ballina Utd

  • Elverys Sports Super League—Round 11

    Ballyhaunis Town

    0  v  1

    Straide & Foxford Utd

    Ballyheane

    1  v  3

    Westport Utd

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 11

     

    Kiltimagh Knock Utd

    6  v  2

    Manulla ‘B’

    Fahy Rovers

    2  v  3

    Ballina Town ‘B’


    Killeen Sports Grounds League One—Round 9

    Claremorris ‘B’

    7  v  1

    Ballyglass ‘B’

    Crossmolina

    2  v  5

    Castlebar Celtic ‘B’

    Partry Athletic

    2  v  3

    Killala

     

    McDonnell Cup—Semi-Final

     

    Snugboro Utd ‘B’

    1  v  6

    Moy Villa

    Newport/Mulranny Wanderers

    1  v  0

    Kilmore

  • T.P. Brennan Connacht Cup—Round 3

    Manulla

    5  v  1

    Cois Fharraige

    Ballyglass

    0  v  3

    Maree/Oranmore A

    Claremorris

    5  v  3

    Corrib Celtic

    Castlebar Celtic

    4  v  1

    Skyvalley Rovers

    Achill Rovers

    2  v  5

    NUI Galway

    Westport Utd

    P  v  P

    Carbury FC

    Conn Rangers

    0  v  8

    West Utd

    St Peters FC

    1  v  2

    aet

    Ballina Town


     

     T.P. Brennan Connacht Shield—Round 2

     

    Cregmore

    0  v  2

    Killala

    Crossmolina

    1  v  8

    Manulla ‘B’

    Fahy Rovers

    1  v  1

    Ballinasloe Town ‘B’

    won 3-2 on penalties

    Roscommon Utd

    1  v  0

    Snugboro Utd

    Glenhest Rovers

    2  v  4

    Mervue Utd ‘B’

    Swinford

    4  v  2

    Oughterard FC

    Partry Athletic

    1  v  1

    Cartron Utd

    won 4-3 on penalties

  • Elverys Sports Super League—Round 17

    Ballyglass

    4  v  0

    Straide & Foxford Utd

    Ballina Town

    3  v  2

    Westport Utd

    Castlebar Celtic

    5  v  2

    Manulla

     

  • T.P. Brennan Connacht Cup - Round 2

    Strand Celtic 6-1 Ballina Town B

    Conn Rangers 2-1 Renmore B

    Westport Utd 7-0 Kilkerrin Utd

    Maree/Oranmore B 4-1 Castlebar Celtic B

    Mervue Utd 9-1 Kiltimagh Knock Utd

    Manulla 1-0 Cliffoney Celtic

    Ballyglass 3-1 Ballinasloe Town

    Castlebar Celtic 7-1 Moore Utd

    Achill Rovers 2-0 Straide & Foxford Utd

    Merlin Woods/Medtronic 2-0 Iorras Aontaithe

    Ballina Town 2-0 Dysart FC

    Corrib Rangers 2-0 Ballyheane

    Claremorris 5-3 Galway Bohs

     

    Connacht Shield - Preliminary Round

    Manulla B 8-1 Ballyglass B

  • Mayo SL Under 15 players Daniel Kelly, Conor Walsh and Adam Nugent have been selected in the Republic of Ireland Under 15 squad for an upcoming tournament to be held in Mayo.

    The three former Westport United players will be action for their country in fixtures against Latvia, the Faroe Islands, and Luxembourg.

    The games will be hosted in Castlebar, Westport and Ballina next month.

  • Three player transfers were approved by the Mayo League this week. 

    Terry Ryan has gone from Swinford Masters B to Swinford Masters C. 
    Ryan Connolly has gone from Galway Utd to Ballyglass.
    Niall Feeney has moved from Swinford to Ballyglass. 

  • Elverys Sports Super League—Round 4

    Snugboro Utd

    1  v  2

    Castlebar Celtic

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 3

     

    Manulla ‘B’

    2  v  1

    Kiltimagh Knock Utd

     

     

  • Saturday Bangor Hibs v Conn Rangers postponed due to a bereavement in Bangor

    Sunday Ballyheane v Ballina Town now being played in Belleek Park, Ballina, 2.30 kick off.

  • This weekend sees the start of the Westaro Cup.

    On Saturday evening two games are down for 6pm.

    Straide & Foxford Utd host Iorras Aontaithe while Manulla welcome the visit of Westport United.

    On Sunday Claremorris host neighbours Ballyglass, Ballyheane entertain Ballina Town, while Castlebar Celtic travel to take on Kiltimagh Knock United.

    All of those games kick off at 2.30pm.

  • Westaro Masters League Divisions for 2018/2019 season 

     

    Division 1

    Team

    Ballina Town

    Castlebar Celtic

    Conn Rangers

    Fahy Rovers

    Manulla

    Swinford

    Swinford ‘B’

     

    Division 2

    Team

    Achill Rovers

    Claremorris

    Kiltimagh Knock Utd

    Straide & Foxford Utd

    Swinford ‘C’

    Westport Utd

     

    Games begin on October 31st