Mayo Junior Championship

  • There a few changes to the fixtures in the Mayo Junior Championship this weekend.

    Today's clash between Killala and Crossmolina now goes ahead at the earlier time of 4pm in Killala.

    In the Junior B Championship Breaffy have conceded their game against Ardnaree.

    In Junior C knockmore C & Louisburgh B is now at 4pm on Sunday.

  • Breaffy House Resort Junior A Championship:

    - Group 4

    Ballina Stephenites B v Charlestown B

    now goes ahead on Sunday at 1.30pm in Kiltimagh

     

    Breaffy House Resort Junior B Championship:

    - Group 1

    Kiltimagh B v Moy Davitts B

    now goes ahead tomorrow evening at 8.30pm in Kiltimagh

     

    Swinford B v Shrule/Glencorrib B

    Conceded by Swinford

     

    - Group 3

    Ballaghaderreen B v Eastern Gaels 

    Conceded by Ballaghaderreen

     

    Aghamore B v Claremorris B

    now goes ahead Sunday July 15th at 12pm in Ballyhaunis

     

    Breaffy House Resort Junior C Championship:

    - Group 1

    Kilmovee Shamrocks B v Castlebar Mitchels C

    Conceded by Kilmovee

     

    Kilmaine B v Burrishoole B

    now goes ahead on Wednesday July 4th at 8.30pm in Newport

     

    - Group 3

    Bonniconlon B v Ballycastle B

    now goes ahead tomorrow Friday at 8.30pm in Knockmore

     

    - Group 4

    Mayo Gaels B v Parke/Keelogues/Crimlin B

    Conceded by Mayo Gaels

     

    Michael Walsh Intermediate League

    Kiltimagh v Lahardane

    now goes ahead on Sunday at 12pm in Kiltimagh

  • Mayo GAA 2018 Junior Championship Quarter Finals & Relegation

    Junior A Quarter-Finals
    Kilmovee Shamrocks v Killala
    Kilmaine v Achill
    Kilmeena v Knockmore B
    Balla v Cill Chomain

    Junior A Relegation Playoffs
    Ballycastle v Crossmolina Deel Rovers B & Tuar Mhic Eadaigh v Ballina Stephenites B


    Junior B Quarter-Finals
    Kiltimagh B v Aghamore B/Claremorris B/Eastern Gaels
    Moy Davitts B v Aghamore B/Claremorris B
    Westport B v Hollymount/Carramore B
    Kilfian v Moygownagh

    Note: Group 3 playoff - Aghamore B v Claremorris B(Winner tops group 3 & plays Moy Davitts B) Loser of Aghamore B/Claremorris B v Eastern Gael(Winner of this game plays Kiltimagh B)

    Junior B Relegation Playoffs Swinford B v Ballaghaderreen B & Breaffy B v Lacken

    Junior C Quarter-Finals
    Burrishoole B v Bonniconlon B
    Belmullet B v Castlebar Mitchels C
    Parke/Keelogues/Crimlin B v Balla B
    Louisburgh B v Westport C

    All games are fixed for August 18th/19th 

     

  • MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Bonniconlon

    1-11 v 2-8

    Burrishoole

       

    Kiltane

    1-9 v 0-9

    Islandeady

       

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Kilmaine

    2-4 v 0-13

    Béal an Mhuirthead

       

    Kilmovee Shamrocks

    - v -

    Garrymore

       

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Ballycastle

    1-3 v 1-24

    Balla

       

    Castlebar Mitchels

    0-11 v 0-16

    Mayo Gaels

       

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Westport GAA

    1-17 v 1-11

    Ardagh

       

    HOMELAND MINOR DIV 1

    Knockmore

    5-10 v 1-15

    Charlestown Sarsfields

       

    HOMELAND U16 LEAGUE DIVISION 5 CUP

    Hollymount-Carramore

    2-9 v 3-17

    Cill Chomain

       

    U14 HURLING A CHAMPIONSHIP

    Castlebar Mitchels Hurling

    6-8 v 1-2

    Tuairín

       

     

  • Mayo Junior A Championship 
    Group 1
    Kilmovee Shamrocks 2-13 
    Ardagh 0-08

    Achill 1-08 
    Ballycastle 1-07

    Group 2
    Killala 1-13 
    Balllintubber 1-09 

    Group 4
    Knockmore 2-13 
    Ballina Stephenites 1-09 

    Balla 2-16
    Charlestown 1-11 

    Junior B 
    Group 1
    Swinford v Kiltimagh - w/o for Kiltimagh 

    Group 2
    Westport 1-22
    Ardnaree 0-11 

    Group 3
    Ballaghaderreen v Claremorris - w/o for Claremorris 

    Group 4
    Kilfian 1-11
    Lacken 0-6

    Junior C 
    Group 4
    Westport v Mayo Gaels - conceded by Mayo Gaels 

    Michael Walsh Senior League
    Group 1
    Davitts v Claremorris - OFF 

    Group 2
    Ballintubber v Westport - OFF 

    Group 3
    Breaffy v Bohola Moy Davitts - conceded by Breaffy 

    Aghamroe v Crossmolina - postponed 

    Intermediate 
    Group 1
    Lahardane v Ballinrobe - not played 

    Group 3
    Belmullet v Bonniconlon - w/o for Belmullet 

    Group 4
    Islandeady 2-15 
    Castlebar Mitchels 1-12 

    Shrule/Glencorrib 1-15 
    Ballyhaunis 1-13 

    Genfitt cup 
    Quarter Final 
    Tooreen 2-17 
    Westport 1-14 

  • Mayo Junior A Championship 
    Group 2
    Kilmaine 2-19
    Crossmolina 1-07


    Group 3
    Cill Chomain 2-10 
    Tourmakeady 0-06

    Kilmeena 0-17 
    Ballycroy 0-09 

    Junior B 
    Group 1
    Bohola Moy Davitts 4-11 
    Shrule/Glencorrib 4-10 

    Group 2
    Breaffy 2-10 
    Moygownagh 0-13

    Group 3
    Aghamore 0-15
    Eastern Gaels 0-11 

    Group 4
    Hollymount-Carramore 2-06
    Davitts 0-10 

    Junior C
    Group 2
    Islandeady 4-16
    Knockmore 3-05 

    Louisburgh 2-13
    Balla 1-04

    Group 3
    Bonniconlon 2-17 
    Ardagh 0-07

    Group 4
    Belmullet w/o Ballycastle 

    Michael Walsh Senior League
    Group 1
    Ballaghaderreen 2-15 
    Knockmore 4-08 

    Group 2
    Garrymore 3-13
    Ballina Stephenites 2-10 

    Group 4
    Charlestown 1-13
    Kiltane 1-10 

    Genfitt Cup Quarter Final 
    Castlebar Mitchels 2-11 
    Ballyhaunis 1-15 

     

  • Mayo Junior A Championship 
    Group 1

    Ardagh 3-13 
    Achill 3-11 

    Kilmovee 2-09 
    Ballycastle 0-08 

    Kilmovee and Ardagh through - Ballycastle in relegation playoffs

    Group 2
    Ballintubber 2-09 
    Crossmollina 1-06

    Kilmaine 1-10 
    Killala 1-06

    Kilmaine and Killala through - Crossmolina in relegation playoffs 

    Group 3
    Ballycroy 2-10 
    Tourmakeady 1-12 

    Kilmeena 0-16
    Cill Chomain 0-09 

    Kilmeena and Cill Chomain through - Tourmakeady in relegation playoffs 

    Group 4
    Charlestown 5-13 
    Ballina Stephenites 2-10 

    Balla 1-12 
    Knockmore 1-09 

    Balla and Knockmore through - Ballina in relegation playoffs 

    Junior B 
    Group 2

    Westport 2-11 
    Breaffy 1-08 

    Moygownagh 0-15
    Ardnaree 1-11 

    Group 3
    Claremorris 1-11 Aghamore 0-11

    Group 4
    Hollymount-Carramore 5-14 
    Lacken 0-10

    Davitts 1-13 Kilfian 2-9

    North Mayo Sweeney Cup 
    Final
     
    Knockmore 2-12 
    Belmullet 1-08 

    Mayo Senior Hurling Championship 
    Round 1
    Balyhaunis 1-18 
    Castlebar Mitchels 0-12 

  • Mayo GAA Breaffy House Resort 2018 Junior Championship Fixtures

    Junior A Championship Semi Finals

    Killala

    V

    Balla

    Achill

    V

    Kilmeena

    Junior A  Championship Relegation Final

    Crossmolina Deel Rovers B

    V

    Ballina Stephenites B

     

    Junior B  Championship Semi Finals

    Kiltimagh B

    V

    Moygownagh

    Claremorris B

    V

    Westport B

     

     

    Junior C  Championship Semi Finals

    Burrishoole B

    V

    Louisburgh B

    Belmullet B

    V

    Parke/Keelogues/Crimlin B

     

     

     

    All games are to be played on 14/15/16th September

  • MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Bonniconlon

    1-10 v 2-9

    Kiltane

       

    Islandeady

    2-7 v 7-7

    Burrishoole

       

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Garrymore

    0-0 v 0-1

    Béal an Mhuirthead

       
             

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Ballycastle

    0-1 v 0-0

    Castlebar Mitchels

       

    MAYO JUNIOR C CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Ardagh

    - v -

    Parke/Keelogues/Crimlin

       

    MICHAEL WALSH SENIOR KNOCKOUT

    Claremorris

    0-12 v 1-7

    Charlestown Sarsfields

       

    MICHAEL WALSH JUNIOR GROUP 1

    Westport GAA

    0-6 v 1-13

    Ardagh

       

     

  • A proposal for an exclusive junior Championship in Mayo was passed at a county board meeting last night.


    All 15 exclusive junior teams will participate in the junior A Championship.


    This proposal was first raised a number of months ago by Paddy McNicholas and the Kiltimagh GAA club and Killala brought it on even further and it was passed last night by delegates at a county board meeting.

    What this will now mean is that for 2020 you will have the senior and intermediate championship staying the same.

    Then you will have exclusive junior A, Exclusive Junior B, then Junior A, Junior B and Junior C Championship for your second and third teams respectively.

    All 15 exclusive junior teams will compete in the exclusive junior A championship next year.

    From this the top 8 teams for the A championship and the bottom 7 will form the B championship.

    There will be 3 groups of 4 and one group of 3.

    Top 2 from each into quarter final and qualify for exclusive junior a championship in 2020.

    The bottom 2 of the groups of 4 and bottom 1 of the group of 3 go into 2020 exclusive junior B championship.

    The exclusive junior b championship will be played after top 2 from each group has been selected for quarter final in exclusive junior A.

    There will be no promotion from this championship in 2020.

    The proposed champiuonship for second teams shall remain unchanged.

    Clubs second teams competing in the junior A, B, or C may regrade by one level to the next lowest grade of championship, exclusive junior a championship 2020.

    So here is the proposed seeding for exclusive junior A Championship.

    Seeded 1: Shrule/Glencorrib, Kilmaine, Kilmeena & Ardagh

    Seeded 2: Kilmovee, Cill Chomain, Tourmakeady, Ballycroy

    Seeded 3: Killala, Achill, Ballycastle, Eastern Gaels

    Seeded 4: Moygownagh, Kilfian, Lacken

  • MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Kilmeena

    5-21 v 0-8

    Ballina Stephenites

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Westport GAA

    1-13 v 1-13

    Knockmore

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Cill Chomain

    2-9 v 2-11

    Castlebar Mitchels

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Kilmaine

    2-19 v 0-9

    Killala

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Claremorris

    3-13 v 3-8

    Kilfian

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Kiltimagh

    1-14 v 2-9

    Louisburgh

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Ardnaree

    4-14 v 3-2

    Ballaghaderreen

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Crossmolina Deel Rovers

    2-10 v 0-13

    Bohola Moy Davitts

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 1

    Aghamore

    2-7 v 0-15

    Garrymore

       

    Breaffy

    0-19 v 1-4

    Hollymount-Carramore

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 2

    Burrishoole

    0-10 v 2-7

    Charlestown Sarsfields

       

    Béal an Mhuirthead

    3-5 v 3-11

    Kiltane

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 3

    Davitts

    3-8 v 0-7

    Lahardane

       

    Parke/Keelogues/Crimlin

    2-11 v 0-10

    Bonniconlon

       

    SENIOR HURLING LEAGUE

    Castlebar Mitchels Hurling

    1-10 v 1-17

    Tuairín

       

     

  • Mayo Junior A Championship - Group 1

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 2), Kilmovee Shamrocks 1-14 Ballycroy 1-11

    Mayo Junior A Championship - Group 3

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 2), Ballycastle 5-14 Charlestown Sarsfields 1-6

    Mayo Junior B Championship -  Group 1

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 2), Lacken 1-4 Eastern Gaels 4-17

    Mayo Junior B Championship - Group 2

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 2), Hollymount-Carramore 2-7 Davitts 0-9

    Mayo Junior B Championship - Group 3

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 2), Aghamore  -  Moygownagh W/O

    Mayo Adult League 2019 Division 1

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Ballintubber 0-11 Claremorris 1-11

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Knockmore 1-12 Castlebar Mitchels Football 0-14

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Ballina Stephenites 0-13 Kiltimagh 0-13

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Westport St Patrick's 0-12 Ballaghaderreen 0-10

    Mayo Adult League 2019 Division 2

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Bohola Moy Davitts 1-11 Louisburgh 0-10

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Balla 2-14 Crossmolina Deel Rovers 1-10

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Ardnaree Sarsfields 1-14 Islandeady 3-12

    Mayo Adult League 2019 Division 3

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Swinford 2-11 Neale 2-14

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Ballyhaunis 0-11 Mayo Gaels 0-13

    Sun, 19 May,

    (Round: Round 6), Achill 0-9 Shrule/Glencorrib 0-12

  • Mayo Junior A Football Championship 
    Group 1
    Kilmovee Shamrocks 0-09 Ballina Stephenites 0-07 

    Group 2
    Achill 4-08 Westport 0-05 

    Group 3
    Castlebar Mitchels 3-18 Ballycastle 1-08
    Cill Chomain 1-12 Charlestown 0-08  

    Group 4
    Ballintubber 2-13 Killala 1-08 

    Junior B 
    Group 1
    Eastern Gaels 1-15 Claremorris 1-11 

    Group 2
    Louisburgh 2-10 Hollymount-Carramore 2-08 
    Davitts 0-16 Hollymount-Carramore 2-09 

    Group 3
    Ballaghaderreen 2-12 Aghamore 2-08
    Moygownagh 2-11 Ardnaree 2-06 

    Group 4
    Breaffy 1-16 Crossmolina 3-09 

    Mayo Junior C Championship 
    Group 1
    Bonniconlon 1-13 Islandeady 3-05 
    Burrishoole 6-15 Kiltane 1-06 

    Group 2
    Garrymore 4-16 Kilmaine 1-13 
    Belmullet w/o Kilmovee 

    Group 3
    Balla 1-08 Castlebar Mitchels 1-06 

    Group 4
    Parke.Keelougues/Crimlin 2-17 Westport 0-04