Mayo GAA

  • All-Ireland Masters Shield Final replay

    Roscommon 0-13 Mayo 0-12

  • The Round 3 qualifier draw of the 2019 All-Ireland Senior Football Championship will take place next Monday morning. It will be broadcast live on Morning Ireland on RTE Radio 1 just after 8.30am and also carried live on gaa.ie

    The Round 3 draw involves all the winners from Round 2 draw against each other.

    The first team drawn will have home advantage - exception: A Division 3 or 4 team from the current year's Allianz league drawn against a Division 1 or 2 team will have home advantage*.

    *Home Venues shall be subject to approval by the Central Competitions Control Committee and shall meet the criteria set down by the National Facilities/Health and Safety Committee.

    The draw is subject to avoidance of repeat pairings, where feasible. Possible repeat pairings include Antrim v Tyrone, Longford v Kildare, Derry v Tyrone, Westmeath v Laois & Down v Armagh.

    The fixture details (dates/times/venues) will be confirmed by the CCCC on Monday afternoon with the fixtures scheduled for weekend of June 29th & 30th. All matches in this round of the Football Championship will be ‘Winner on the Day’, if required.

     

    Teams Involved:

    • Leitrim/Clare
    • Offaly/Sligo
    • Antrim/Kildare
    • Derry/Laois
    • Westmeath/Limerick
    • Longford/Tyrone
    • Down/Mayo
    • Monaghan/Armagh

     

    Remaining Championship Draw Dates

    Round 4 Football | Monday, 1st July

  • The Round 3 qualifier draw of the 2018 All-Ireland senior football championship will take place next Monday morning.

    It will be broadcast live on Morning Ireland on RTE Radio 1 just after 8.30am and also carried live on gaa.ie

    The Round 3 draw involves all the winners from Round 2 draw against each other.

    The first team drawn will have home advantage - exception: a Division 3 or 4 team from the current year's Allianz league drawn against a Div 1 or 2 team will have home advantage.

    The draw is subject to avoidance of repeat pairings, where feasible. Possible Repeat Pairings include Monaghan v Tyrone, Tipperary v Waterford, Carlow v Kildare, Carlow v Louth.

    The match venues and times will be confirmed by the CCCC on Monday afternoon with the fixtures scheduled for weekend of June 30th & July 1st. All matches will be required to finish on the day under the new Championship protocols.

     

    Teams Involved:

    * Tipperary/Mayo

    * Waterford/Monaghan

    * Cavan/Down

    * Carlow/Tyrone

    * Offaly/Clare

    * Longford/Kildare

    * Sligo/Armagh

    * Leitrim/Louth

     

  • GAA

    Allianz National Football League 

    Division 1 - Round 3

     

    Galway 1-13 Mayo 0-11

     

    Division 2

     

    Down 0-12 Roscommon 0-07

  • We have a Saturday Evening Sport Special this weekend with the Mayo Senior and Intermediate Football finals taking centre stage at Elverys MacHale Park.

    Our coverage will begin from just before 5pm when Ballyhaunis and the Neale clash in the Intermediate decider. Michael D McAndrew will be joined by Michael Conroy for this exciting tussle.

    Then at 7pm it’s the senior final between reigning county champions Ballintubber and Ballaghaderreen.

    Nigel Reape alongside Michael D for this one and we’ll have Declan O’Reilly on analysis as well throughout the evening along with Austin Garvin for post-match discussion.

    Paul Lawless will be our man on pitch side bringing us reaction so be sure that you don’t miss a fraction of the action right here on your number one for local sport – Midwest Radio.

    Our Club Championship Coverage is in association with Colm Cosgrave Cars in Westport.

  • Mayo Snr League Division 1

    Ballina Stephenites 0-10 v 1-13 Breaffy
    Ballintubber 1-16 v 0-13 Charlestown Sarsfields
    Castlebar Mitchels 1-19 v 2-10 Crossmolina Deel Rovers
    Claremorris 1-16 v 7-12 Hollymount-Carramore
    Garrymore 0-15 v 2-15 Knockmore
    Kiltimagh 2-9 v 3-10 Aghamore
    Mayo Snr League Division 2
    Ballaghaderreen 0-15 v 0-15 Davitts
    Béal an Mhuirthead - v - Kilmaine
    Islandeady - v - Shrule/Glencorrib
    Kiltane - v - Boholla Moy Davitts
    Westport GAA - v - Ardnaree
    Mayo Snr League Division 3
    Ballyhaunis 1-14 v 3-20 Kilmeena
    Bonniconlon 1-11 v 2-16 Lahardane
  • MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Kilmeena

    5-21 v 0-8

    Ballina Stephenites

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Westport GAA

    1-13 v 1-13

    Knockmore

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Cill Chomain

    2-9 v 2-11

    Castlebar Mitchels

       

    MAYO JUNIOR A CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Kilmaine

    2-19 v 0-9

    Killala

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 1

    Claremorris

    3-13 v 3-8

    Kilfian

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 2

    Kiltimagh

    1-14 v 2-9

    Louisburgh

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 3

    Ardnaree

    4-14 v 3-2

    Ballaghaderreen

       

    MAYO JUNIOR B CHAMPIONSHIP - GROUP 4

    Crossmolina Deel Rovers

    2-10 v 0-13

    Bohola Moy Davitts

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 1

    Aghamore

    2-7 v 0-15

    Garrymore

       

    Breaffy

    0-19 v 1-4

    Hollymount-Carramore

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 2

    Burrishoole

    0-10 v 2-7

    Charlestown Sarsfields

       

    Béal an Mhuirthead

    3-5 v 3-11

    Kiltane

       

    MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 3

    Davitts

    3-8 v 0-7

    Lahardane

       

    Parke/Keelogues/Crimlin

    2-11 v 0-10

    Bonniconlon

       

    SENIOR HURLING LEAGUE

    Castlebar Mitchels Hurling

    1-10 v 1-17

    Tuairín

       

     

  • Allianz Football League 
    Division 1 
    Mayo 1-10 Kerry 0-11 
    Galway 1-17 Roscommon 1-10 

    Division 3
    Longford 2-15 Sligo 0-14

    Allianz Hurling League 
    Quarter Finals
    Galway 3-21 Wexford 3-11 

  • South Mayo O'Mara Cup 
    Mayo Gaels 3-11 Kilmaine 2-10 

    West Mayo Kelly Cup 
    Burrishoole 2-07 Ballintubber 0-08 
    Louisburgh 0-12 Breaffy 0-09 

    East Mayo Centenary Cup 
    Aghamore 2-10 Ballaghaderreen 2-03 
    Bohola Moy Davitts 1-10 Kiltimagh 1-07

  • Mayo Senior Championship 
    Group 1
    Castlebar Mitchels 3-12 Ballaghaderreen 0-12 
    (Castlebar Mitchels and Ballaghaderreen through to quarter finals)

    Group 3
    Hollymount-Carramore 1-14 Crossmolina 0-17 
    (Crossmolina will contest relegation playoff on scoring difference)

    Group 4
    Ballintubber 2-18 Kiltane 0-05 
    Breaffy 0-17 Davitts 0-05 
    (Ballintubber and Breaffy through to quarter finals; Davitts contest relegation playoff)

    Mayo Intermediate Championship
    Group 1
    Belmullet 1-14 Kiltimagh 2-08 
    Ballyhaunis 1-16 Mayo GAels 0-08 
    (Belmullet and Kiltimagh into the quarter finals while Mayo Gaels will contest relegation playoff)

    Group 3
    The Neale 1-16 Ardnaree Sarsfields 1-08 
    Ballinrobe 2-15 Castlebar Mitchels B 0-9 
    (The Neale and Ballinrobe into the Quarter Finals; Castlebar Mitchels B will contest relegation playoff)

     

  • Mayo GAA SHC Finals 2018
    Tuairín 2-25 v 4-14 Castlebar Mitchels Hurling
    Mayo Snr League Division 2
    Balla 1-8 v 1-10 Béal an Mhuirthead
    Kilmaine 0-5 v 4-11 Westport GAA
    Mayo Snr League Division 3
    Achill 1-8 v 2-15 Louisburgh
    Ballycastle 1-9 v 4-22 Mayo Gaels
    Bonniconlon 1-14 v 1-12 Parke/Keelogues /Crimlin
    Kilmeena 2-8 v 0-8 The Neale
    Mayo Snr League Division 4
    Knockmore 6-11 v 1-8 Ballintubber
    Mayo Snr League Division 5
    Ardnaree 4-11 v 1-7 Kilfian
    U21 Hurling Championship 2018
    Ballyhaunis/Caiseal Gaels 4-18 v 1-8 Westport GAA
  • South Mayo O'Mara Cup Final 
    Claremorris 2-15 Hollymount-Carramore 0-07 

    West Mayo Kelly Cup Final 
    Louisburgh 2-15 Burrishoole 3-10 

    East Mayo Centenary Cup Final 
    Bohola Moy Davitts 2-14 Aghamore 3-09 

    North Mayo Sweeney Cup Final 
    Ballina Stephenites 3-08 Knockmore 1-11 

    North Mayo Exclusive Junior A Final 
    Cill Chomain 2-12 Ardagh 1-09 

  • Mayo Senior Football League 
    Division 1
    Knockmore 3-14 Ballintubber 1-10 
    Castlebar Mitchels 0-16 Aghamore 2-05 
    Ballina 2-07 Claremorris 0-13 
    Garrymore 2-11 Breaffy 1-04 
    Westport 0-11 Kiltimagh 1-06 
    Hollymount-Carramore 2-08 Ballaghaderreen 0-12 

    Division 2 
    Ardnaree 1-18 Bohola Moy Davitts 1-6 
    Louisburgh 0-09 Belmullet 0-05 
    Burrishoole 2-07 Islandeady 1-10 
    Kiltane 1-10 Balla 1-07
    Ballinarobe 3-11 Charlestown 0-09 
    Kilmaine 2-11 Crossmolina 0-12 

    Division 3
    Bonniconlon 0-17 AChill 2-07 
    Kilmeena 1-16 Swinford 0-7 
    Ballyhaunis 0-12 Shrule/Glencorrib 0-10 
    The Neale 1-15 Davitts 0-10 
    Lahardane 0-15 Mayo Gaels 2-09 

  • MICHAEL WALSH SENIOR KNOCKOUT

    Breaffy

    2-10 v 1-12

    Aghamore

     

    Garrymore

    3-8 v 1-13

    Westport GAA

     

    Knockmore

    Conceded by Moy Davitts

    Bohola Moy Davitts

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE KNOCKOUT

    Islandeady

    0-13 v 0-22

    Ardnaree

     

    Kiltimagh

    2-12 v 0-13

    Ballyhaunis

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 2

    Swinford

    - v -

    Ballinrobe

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 4

    The Neale

    1-16 v 1-13

    Crossmolina Deel Rovers B

     

    MICHAEL WALSH JUNIOR GROUP 1

    Killala

    - conceded by Eastern Gaels -

    Eastern Gaels

     

    Tuar Mhic Éadaigh

    2-16 v 0-10

    Castlebar Mitchels

     

    MICHAEL WALSH JUNIOR GROUP 2

    Cill Chomain

    - v -

    Hollymount-Carramore

     
  • Mayo U16 Hurling Finals
    A Final 
    Westport 4-08 Tooreen 1-10 

    B Final 
    Caiseal Gaels 1-12 Castlebar Mitchels 0-05 

    U13 League Division 1 Cup Final 
    Westport 0-08 Parke/Keelogues/Crimlin 0-05 

    U13 League Division 2 Cup Final
    Kilmeena 5-08 Erris St Pat's 1-09 

  • Mayo goalkeeper Michael Schlingermann looks set to make a return to League of Ireland football in 2020.

    The former Sligo Rovers ‘keeper was between the sticks for Mayo in their recent match against the Underdogs in MacHale Park.

    The Irish Sun reports that Schlingermann has put his name back onto the PFA Ireland transfer list as the new season beckons.

  • Seamus O'Shea looks set to miss the rest of Mayo's Allianz Football League campaign.

    The 31-year-old injured his ankle in training last week and sat out the weekend defeat to their rivals Galway.

    O'Shea has reportedly sustained ligament damage and could be out of action for a month.

     

  • The semi-finals of the Mayo Junior B & C Championship take centre stage on Sunday afternoon.

    Both B semi-finals are fixed for 1pm.

    Eastern Gaels meet Breaffy B in Balla while Crossmolina Deel Rovers B take on Claremorris B in Charlestown.

    The C Championship semi-finals both get underway at 3pm.

    Balla B and Burrishoole B meet in Islandeady while Knockmore is the venue for Parke/Keelogues/Crimlin B and Belmullet B.

    Elsewhere there is a busy programme of Mayo Senior Football League action over the course of Saturday and Sunday.

    The Division 2 meeting of Ballinrobe and Belmullet does not go ahead as scheduled as Ballinrobe have conceded the match.

  • Mayo Snr League Division 3

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Ballycastle 2-8 Ardagh 1-6

    Mayo Snr League Division 4

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Killala 3-7 Knockmore 2-7

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Charlestown Sarsfields 1-11 Ballintubber 2-6

    Mayo Snr League Division 5

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Ballycroy 1-9 Belmullet 1-12

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Eastern Gaels 0-1 Garrymore 0-0

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Hollymount-Carramore 1-11 Kiltimagh 3-9

    Mayo Snr League Division 6A

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Lacken 0-1 Kilmovee Shamrocks 0-0

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Bonniconlon 0-6 Moygownagh 1-11

    Mayo Snr League Division 6B

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Mayo Gaels 2-9 Kilmeena 1-6

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Islandeady 2-11 Westport St Patrick's 0-9

     

  • Padraic Joyce has named a strong Galway side to face Mayo in the Connacht FBD Semi-Final on Sunday.

    Kilkerrin-Clonberne forward Shane Walsh captains the team, with Paul Conroy — who sustained a horror injury in the 2018 championship — named to start at corner forward.

    Johnny Heaney, Tom Flynn and Michael Daly are also down to start as the Tribesmen renew their rivalry with neighbours Mayo.

     

    1. Conor Gleeson

    2. Colin Murray
    3. Gary O’Donnell
    4. Johnny Heaney

    5. Eamon Brannigan
    6. John Daly
    7. Cillian McDaid

    8. Tom Flynn
    9. Fiontán Ó Curraoin

    10. Patrick Kelly
    11. Michael Daly
    12. Mikey Boyle

    13. Adrian Varley
    14. Shane Walsh
    15. Paul Conroy

     

    The game throws-in at 2pm on Sunday in Elverys MacHale Park and will be live on Midwest Radio Sport with Michael D. McAndrew & Martin Carney.