Ladies GAA

  • Ladies All-Ireland U14 B Semi-Finals
    Mayo 2-10 
    Antrim 3-06 

    Tipperary 6-14 
    Westmeath 2-06 

    It will be Tipperary v Mayo in the final in three weeks time 

     

  • THE Ladies Gaelic Football Association is pleased to confirm the list of 70 teams who will participate in the 2018 All-Ireland 7s tournament, to be played at Naomh Mearnóg and St Sylvesters GAA Clubs in Dublin on Saturday, September 15.

    The annual 7s competition is one of the real highlights on the LGFA calendar and takes place on the eve of the TG4 All-Ireland junior, intermediate and senior finals, which are set for Croke Park on Sunday, September 16.

    Once again, the LGFA All-Ireland 7s competition will see teams battle it out across three grades, with a Championship and Shield competition to be played for in each grade.

    The countdown is now on to TG4 All-Ireland Final weekend and once again, there was huge interest in the All-Ireland 7s.

    The LGFA is delighted to welcome teams from all over Ireland and Britain and, for the first time, an Asian team (Singapore Gaelic Lions) will compete.

    The LGFA would also like to thank all volunteers and officials who will assist and officiate on the day – and host clubs Naomh Mearnóg and St Sylvesters. 

    The full list of participating teams in each grade is as follows:

    LGFA All Ireland Junior Club 7s Teams 2018

     

    Team

    County

    Éire Óg Oxford

    Glo Herts

    Kilrush Ladies

    Clare

    St Helens

    Longford

    Castleknock

    Dublin

    St Anthony's Reading

    London

    All Saints

    Antrim

    St Faithleachs

    Roscommon

    Grattan

    Longford

    Dunnamaggin

    Kilkenny

    Dundrum

    Down

    Glinsk

    Galway

    St Fechins

    Louth

    Monivea-Abbey

    Galway

    Scoil Uí Chonaill

    Dublin

    Singapore Gaelic Lions

    Asia

    Gaultier

    Waterford

    Lattin- Cullen/ Emly

    Tipperary

    Kilcock

    Kildare

    Ballyhaunis

    Mayo

    Castletown Liam Mellows

    Wexford

    Old Leighlin

    Carlow

    Galtee Gaels

    Limerick

    Ballivor

    Meath

    St Colmcilles

    Glo Herts

    Robert Emmets

    Donegal

    Badoney

    Tyrone

    Tara Ladies

    London

    Douglas

    Cork

    Devenish St Marys

    Fermanagh

    St Marys Faughanvale

    Derry

     

    LGFA All Ireland Intermediate Club 7s Teams 2018

     

    Team

    County

    Baltinglass

    Wicklow

    Clann Mhuire

    Dublin

    Cornafean

    Cavan

    Monagea

    Limerick

    Tuam Cortoon

    Galway

    Graiguecullen

    Laois

    Maynooth

    Kildare

    Bray Emmets

    Wicklow

    Bearna

    Galway

    Thomas MacCurtains

    London

    John Mitchels Liverpool

    Lancashire

    St Brigids

    Limerick

    Kilmurry Ibrickane

    Clare

    Drumlane

    Cavan

    Kilmore

    Wexford

    Kilmovee Shamrocks

    Mayo

    Moneymore

    Derry

    Saval

    Down

    Parnells

    London

    Steelstown Brian Ógs

    Derry

     

     

    LGFA All Ireland Senior Club 7s Teams 2018

     

    Team

    County

    Ballyboden St Endas

    Dublin

    Shelmalier

    Wexford

    Foxrock Cabinteely

    Dublin

    Cúil Gaels

    Clare

    Donaghmoyne

    Monaghan

    Shane O'Neills

    Armagh

    Louisburgh

    Mayo

    Banner Ladies

    Clare

    St. Sylvester’s

    Dublin

    Inch Rovers

    Cork

    Aodh Ruadh

    Tyrone

    Templeport

    Cavan

    Éire Óg

    Cork

    Crosserlough

    Cavan

    St Brigids

    Laois

    Milltown

    Westmeath

    Carryduff

    Down

    Claregalway

    Galway

    Moycullen

    Galway

    Na Fianna

    Dublin

     

  • THE Ladies Gaelic Football Association is pleased to announce the list of clubs who will feature at Croke Park on TG4 All-Ireland Finals Sunday, September 16.

    Each year, a select group of clubs is selected from the huge amount of entries to be part of the big day.

    This year, 16 clubs from 13 counties will be amongst those lucky enough to be involved in the action as part of the half-time exhibition games, officials for those games, or as Ball Girls for the TG4 All-Ireland Finals.

    St Sylvesters (Dublin), Templemore (Tipperary), St John Bosco (Down), Mount Leinster Rangers (Carlow), St Marys, Killererin (Galway) and Kilmovee Shamrocks (Mayo) are the six lucky Under-10 clubs that will play at half-time in one of the three TG4 All-Ireland Finals.

    The huge tradition of having our Gaelic4Mothers&Others clubs represented at half-time in the TG4 All-Ireland Finals also continues as we look forward to welcoming Moy Davitts (Mayo), Cashel (Longford), Erin Go Bragh (Dublin), Inch Rovers (Cork), Moylagh (Meath) and Pomeroy Plunketts (Tyrone) to take part in the exhibition games.

    The officials for the exhibition games will come from the Under-14 groups from Robert Emmets (Donegal), Naomh Éanna (Antrim) and Walterstown (Meath).

    Sligo will provide the Ball Girls for all three of the TG4 All-Ireland Finals, in the junior, intermediate and senior grades, as St John’s were the lucky winners of this honour.

    All 16 clubs can now begin making their plans for September 16th as they will be part of the action at Croke Park on TG4 All Ireland Finals day.

    The six TG4 All-Ireland Finalists will be confirmed over the next two weekends, with the first Intermediate semi-final down for decision next Saturday in Ballyshannon, when Tyrone and Sligo meet.

    A week later, it’s Roscommon against Meath in the second semi-final, while the senior semi-finals (Cork v Donegal and Dublin v Galway) are also scheduled.

    On Sunday, August 26, the junior finalists will be revealed as Limerick take on London and Derry play Louth.

    2018 TG4 All Ireland Finals Half Time Exhibition Games

    U-10

    Team

    County

    1

    St Sylvesters

    Dublin

    2

    Templemore

    Tipperary

    3

    St John Bosco

    Down

    4

    Mount Leinster Rangers

    Carlow

    5

    St Mary’s, Killererin

    Galway

    6

    Kilmovee Shamrocks

    Mayo

         

    G4M&O

       

    1

    Moy Davitts

    Mayo

    2

    Cashel

    Longford

    3

    Erin Go Bragh

    Dublin

    4

    Inch Rovers

    Cork

    5

    Moylagh

    Meath

    6

    Pomeroy Plunketts

    Tyrone

         

    U-14 Officials

       

    1

    Robert Emmets

    Donegal

    2

    Naomh Éanna

    Antrim

    3

    Walterstown

    Meath

         

    U-14 Ball Girls

    St John’s

    Sligo

     

  • Ladies All-Ireland U14 B Final 
    Mayo 7-10 
    Tipperary 3-14 

  • Intermediate Championship Semi-Finals

    Westport 3-14 V Kilmovee Shamrocks 5-07 

    Charlestown V Claremorris A  PP due to a bereavement in the Charlestown club

    Junior Quarter-finals

    C.L. McHale Rovers 0-05     Davitts 0-07                              

    Cill Chomáin  7-17                Breaffy 1-07

    The Neale  6-10                    Ballyhaunis 5-15 AET

    Tuar Mhic Éadaigh 5-12      St Mary's 3-10

     

    Semi Final Line up

    Cill Chomáin V Ballyhaunis 

    Davitts V Tuar Mhic Éadaigh

  • Senior League
    Division 2 catch up game
    Swinford Killasser 1-14 Westport 2-05

    Minor League Division 2 Semi Final
    Castlebar Mitchels 3-14 Hollymount 5-07

  • Lidl Ladies National Football League
    Division 1
    Dublin 1-17 Mayo 3-09 

    Division 3 
    Meath 4-15 Roscommon 1-07
    Sligo 3-13 Down 2-11 

  • The Mayo Ladies defeated Cavan in their opening Group 4 All-Ireland Senior Football Championship encounter on Saturday afternoon in Clones.

    This was a highly entertaining game, which ended with Mayo winning out on a 3-23 to 4-13 scoreline.

    The win was all the more impressive in a week where a large number of players left the squad.

    Mayo manager Peter Leahy addressed that after the game in a prepared statement. He said while it is correct to say the players it is reported have left, have indeed left the panel, it is not correct to say it is all down to the one issue highlighted by some of the players. He said a number of players informed management that they were leaving for purely personal reasons.  

    He said that at no stage was any player ever asked to leave the panel.

    He outlined a timeline for the events that had occurred in the lead up to the game. 

    He said about one hour before a training session in Bekan, on Thursday July 5th, a club secretary called him to say that all eight members of that club were withdrawing from the panel due to player welfare issues. 

    Peter Leahy says he informed the County Board and the other players and they held a full training sessions that night. 

    He said that over the next five days, four more players withdrew from the panel and three of those four informed the liaison officer that they were withdrawing for purely personal reasons and not the reasons quoted by the previous eight, while the fourth player has not communicated a reason for leaving. 

    The Mayo County Board continues to give the players involved any help needed.

    Mr Leahy also paid tribute to the players, his management team and the County Board for their co-operation and the way they have conducted themselves over the past number of days.

     

  • Senior Shield Final - Division 1

    Castlebar Mitchels 0-09 Hollymount 2-13

     

    Senior League Division 3 Final

    CL McHale Rovers 1-11 Parke KC 3-04

     

    Under 13 Division 1 Final

    Kilmoremoy A  1-09 Claremorris Tiger 4-08

     

    Under 13 Division 2 Final played Nov 10th 

    Carnacon 0-10  Parke KC 1-04

     

    Under 13 Division 3 Final

    C.L. McHale Rovers 1-02  Knockmore 1-04

     

    Under 13 B Final

    Kilmoremoy B 3-07 Westport D 1-03

     

    Senior League Division 2 Semi Final

    Burrishoole 3-19  Claremorris 0-05

     

    Minor League Div 3 Semi Final

    Charlestown 0-05   Kiltimagh 2-17

    Connacht Minor Football Semi-Final 
    Swinford/Killasser 5-10 Clann na nGael 1-07

  • Division 1 

    Kilmoremoy 3-09 Louisburgh 3-18

    Charlestown 1-05 Knockmore 4-12

    Hollymount 0-07 Castlebar Mitchels 2-06

    Carnacon 7-13       Moy Davitts 3-08


    Division 2

    St Brigids 3-08 Cill Chomain 4-15 
     

    Div 3A

    Claremorris B 2-06 Breaffy 1-08

     

     

    DIV 3B

    Davitts 4-12 The Neale 2-14

           

     

  • Senior League Division 1 Rd. 3 Results 

    Louisbugh 6-10 Castlebar Mitchels 1-08

    Charlestown 1-06 Burrishoole 0-11

    Knockmore 1-13 Carnacon 2-08 

    Moy Davitts 0-14 Hollymount 1-04


    Senior League Div 2 Results Rd 3 

    Kilmovee Shamrocks 5-14 Kilmoremoy 3-10

    Claremorris A v Cill Chomain PP 

    Westport A 2-07 CL McHale Rovers 4-15 

    St Brigids 1-04 Swinford Killasser 5-25

    Senior League Division 3 Rd 

    3A
    Davitts 4-15 Parke KC 2-07 
    St Marys V Kiltimagh -PP
    Ballyhaunis 7-11 The Neale 3-15

    3B
    Kiltane V Breaffy PP due to a bereavement 
    Achill 3-04 Westport B 5-06
    Tourmakeady 10-26 Kilmeena 3-00


  • 1. Laura Brennan
    2. Nicola O'Malley
    3. Roisin Flynn 
    4. Danielle Caldwell 
    5. Kathryn Sullivan 
    6. Ciara McManamon 
    7. Noirin Moran 
    8. Clodagh McManamon 
    9. Dayna Finn 
    10. Sinead Cafferkey 
    11. Emman Needham 
    12. Niamh Kelly
    13. Fiona Doherty 
    14. Rachel Kearns 
    15. Grace Kelly 

  • Division 1

    Burrishoole 5-03 Swinford Killasser 7-05

    St Mary's 6-06 Parke KC 4-05

    Kilmoremoy A 4-06 Knockmore 3-09

    Ballyhaunis 3-05 Westport A 7-15

     

    Division 2

    Charlestown 10-11 Moy Davitts 2-04

    Davitts 4-11 C.L. McHale Rovers 5-12

    Kilitmagh 6-03 Breaffy 6-12

    St Brigid's 0-02 Castlebar Mitchels A 6-06

    Carnacon bye

     

    Division 3 
    Kilmaine 3-14 Louisburgh 1-06

    Westport B 5-05 Ballinrobe 3-06

    Kilmeena 4-6 Hollymount 3-06

    Tuar Mhic Éadaigh 2-04 Claremorris A 6-09

     

    Division 4 

    Claremorris B 6-07 Castlebar Mitchels B 9-06 
    Kilmovee Shamocks 2-11 Islandeady 1-02 
    Westport C 5-02 Belmullet 10-12
    Balla V Kilmoremoy B PP 
    The Neale bye

  • Under 16 A Championship Final
    Westport A 4-12 Kilmoremoy 3-01

    Under 16 D  Championship Final
    Kilmaine 8-06 Kiltimagh 2-18

    Under 16 A Shield Results Rd.2 
    Castlebar Mitchels 7-09 Swinford Killasser 4-13
    C. L. McHale Rovers 5-13 Knockmore 9-13

  • Senior League Division 1 Round 1 Results


    Castlebar MItchels 1-10 Hollymount 3-10


    Louisburgh 3-10 Burrishoole 0-14


    Knockmore V Charlestown PP to April 6th

     
    Moy Davitts V Carnacon PP- new date tbc

     

    Senior League Division 2 Round 1 Results 


    Cill Chomain 3-09 Kilmoremoy 9-16


    Swinford Killasser 10-23 Claremorris 5-04


    Kilmovee Shamrocks 3-15 Westport A 3-10


    St Brigids 4-04 C.L. McHale Rovers 5-06

     

    Senior League Division 3A Round 1 Results 


    Parke KC 3-09 Ballyhaunis 3-11

    Davitts 2-09 Kiltimagh 3-14

    St Marys 5-09 The Neale 9-05

     

    Senior League Division 3b Results Rd 1

    Kiltane 3-05 Achill 11-07

    Kilmeena CONC Breaffy 0-00

    Westport B CONC Tuar Mhic Éadaigh 0-00

     

    Round 2 takes places on April 14th 

    Div 1

    Hollymount V Charlestown

    Burrishoole V Knockmore

    Carnacon V Louisburgh

    Castlebar Mitchels V Moy Davitts

     

    Div 2

    CL McHale Rovers v Kilmovee

    Kilmoremoy V St Brigids

    Swinford Killasser V Cill Chomain

    Claremorris  v Westport A

     

    Div 3a

    Kiltimagh V Parke KC

    The Neale V Davitts

    Ballyhaunis V St Marys

     

    Div 3b

    Kilmeena v Kiltaine

    Breaffy V Westport B

    Tourmakeady V Achill

     

     

  • UL are the Gourmet Food Parlour O’Connor Cup champions for a record 12th time after goals from Mayo’s Fiona McHale and Hannah O’Donoghue saw them past UCD at Grangegorman.

    This was a stunning performance from UL in one of the best games of football so far this year. They defended rigidly, attacked at pace and showed excellent fitness levels to power to the win against the wind in the second-half.

    Aine McDonagh kept UCD in touch with six points and substitute Chloe Foxe hit the net with a couple of minutes remaining, but there was no beating UL after this display.

    While the wind was not as strong as in the earlier Lynch and Giles Cup finals, UL were certainly assisted by the conditions in the first-half and they got the bright start they needed when Emma Needham pointed in the second minute.

    Dearbhaile Beirne drew UCD level after they won some good ruck ball, but UL kicked on when Rebecca Delee pointed from her left half-forward berth and Eimear Scally got in on the act a few minutes later.

    The match up of Galway colleagues Louise Ward and McDonagh was an interesting head-to-head and the UCD player closed the gap to one when she pointed from a tight angle after 12 minutes.

    All UCD’s points in that first half were very hard earned as the UL defence, expertly marshalled by Laurie Ryan – who stuck to Andrea Murphy diligently – forced plenty of errors by their tight marking and disciplined tackling.

    At the other end too, the Munster side were beginning to find their top form and frees from Scally and Mayo’s Shauna Howley put them three ahead, before a brilliant break out of defence from Shauna Molloy ended up in the score of the half from O’Donoghue.

    McDonagh’s free briefly halted UL’s run, but they scored another three without reply: a Scally free, a Delee point after a good turnover, and another excellent O’Donoghue point when she cut back onto her left.

    That run of six of the seven points scored between the 14th and 29th minutes had UL in control, but UCD finished the half strongly and a Caoimhe Mohan point was followed by a huge McDonagh score to leave it 0-9 to 0-5 at half-time.

    McDonagh landed another sweet point for UCD straight after the restart, but that three-point deficit was as close as they got to UL, who kicked on brilliantly in the second-half. Scally pointed from play, and although Mohan responded, UL scored the next three points as their incredible fitness started to show. McDonagh’s fifth point made it 0-13 to 0-8, but midway through the second-half McHale ran on to Roisin Howard’s pass and flicked the ball over Linda Bruggner into the net.

    UCD responded well again with points from McDonagh and the rampaging Kate McGrath, but eight minutes from the end O’Donoghue sealed the win when she recovered the rebound from her own shot and found the net for the third time in two games.

    Scorers – UL: E Scally 0-7 (5f), H O’Donoghue 1-2, F McHale 1-0, R Delee 0-2, S Howley 0-2 (1f), F Tagney 0-1, E Needhan 0-1, O O’Dwyer 0-1.

    UCD: A McDonagh 0-6 (4f), C Foxe 1-0, C Mohan 0-2, K McGrath 0-1, D Beirne 0-1.a

    UL: C Moore (Cork); S Molloy (Galway), C McGrath (Waterford), A Kelleher (Cork); L Ward (Galway), L Ryan (Clare), J Cregg (Roscommon); S Kelly (Cork), F McHale (Mayo); R Delee (Limerick), E Needham (Mayo), S Howley (Mayo); H O’Donoghue (Kerry), E Scally (Cork), R Howard (Tipperary).

    Subs: O O’Dwyer (Tipperary) for Needham (38), F Tagney (Kerry) for Howley (45), S Murphy (Kerry) for Molloy (48), A Healy (Laois) for Cregg (58), E Fitzpatrick (Tipperary) for Delee (58).

     

     

    UCD: L Bruggner (Kerry); K McGrath (Waterford), S Gormally (Galway), R Flynn (Mayo); N Carr (Donegal), N Collins (Dublin), M Byrne (Dublin); M Lambe (Dublin), T O’Sullivan (Dublin); A Murphy (Kerry), A McDonagh (Galway), L McCartan (Westmeath); C Mohan (Monaghan), D Beirne (Leitrim), K Boyce Jordan (Westmeath).

    Subs: C Foxe (Wexford) for McCartan (39), A O’Reilly (Kerry) for Beirne (50), S Fagan (Dublin) for O’Sullivan (53), K Maher (Kerry) for Carr (56).

     

    Referee: Seamus Mulvihill (Kerry).

  • MAYO sisters Grace and Niamh Kelly will go head to head for Gourmet Food Parlour O’Connor Cup glory on Sunday.

    Holders University of Limerick, who have Grace in their ranks, booked their place in a fifth successive decider with a 3-14 to 1-11 victory over UCC at IT Blanchardstown on Saturday.

    In what was a repeat of the 2017 decider, Mayo star Shauna Howley’s 2-1 proved vital for the winners, before a late Emma Needham goal put the seal on victory for a UL side managed by DJ Collins.

    UL’s final opponents will be Niamh Kelly’s DCU, who were comfortable 3-13 to 0-10 winners against UCD in a Dublin derby semi-final.

    DCU captain Aishling Moloney, a 2017 TG4 All-Ireland intermediate winner with Tipperary, led by example with a contribution of 1-6.

    Mayo’s Sarah Rowe and Meath ace Vikki Wall were the other DCU goalscorers in the second half as they advanced to a first final since 2015, when UL claimed the silverware.

    Sunday’s showpiece is also a repeat of the League decider between champions DCU and UL, and both teams have justified their status as favourites to reach the GFP O’Connor Cup final.

    UCC gave UL a real battle in their semi-final, with Cork duo Libby Coppinger and Orlagh Farmer doing well, while Waterford’s Geraldine Power was another to impress.

    But UCC were missing the services of Cork camogie duo Hannah Looney and Maebh Cahalane, and UL did enough to advance.

    They were off to a flying star when Howley netted with just 23 seconds on the clock, and UL never looked back.

    Aoife Geaney scored a late penalty for UCC but it was star-studded UL who kept alive their hopes of a fourth GFP O’Connor Cup win in five seasons.

    Sunday’s final will have a 4pm throw-in time at Abbotstown’s GAA National Games Development Centre, and will be streamed LIVE at the following link on the Spórt TG4 YouTube channel: https://www.youtube.com/watch?v=xkyZ2b2YMJE

    1. Sorcha Murphy                       Cill Chomáin
    2. Emma Lowther                       Knockmore
    3. Nicola O’Malley                      Westport
    4. Daniellle Caldwell                   Castlebar Mitchels
    5. Rachel Kearns                         CL McHale Rovers
    6. Clodagh McManamon            Burrishoole
    7. Kathryn Sullivan                      Castlebar Mitchels
    8. Noirin Moran                          Westport
    9. Dayna Finn                              Kiltimagh
    10. Sarah Mulvihill                        Knockmore
    11. Fiona Doherty                                     Moy Davitts
    12. Sinéad Cafferky                       Kilmovee Shamrocks
    13. Niamh Kelly                             Moy Davitts
    14. Sarah Rowe                             Kilmoremoy
    15. Grace Kelly                              Moy Davitts
    16. Laura Brennan                        Hollymount
    17. Rebecca O’Malley                  Westport
    18. Roisin Flynn                             Knockmore
    19. Tamara O’Connor                   Cill Chomáin
    20. Emma Needham                     Louisburgh
    21. Aileen Gilroy                           St. Brigid’s   Capt
    22. Saoirse Ludden                        Westport
    23. Feena McManamon               Burrishoole
    24. Leona Ryder                            Burrishoole
    25. Roisin Kelly                              Kilmoremoy
    26. Maria Reilly                            Kiltane 
    27. Ann Sheridan                           Burrishoole
    28. Ciara Whyte                            Kilmoremoy
    29. Roisin Durkin                           Swinford Killasser
    30. Aisling Tarpey                                     Cabinteely Foxrock
  • Mayo's starting 15 to face Galway on Sunday in the Connacht Final

    Throw in at 4pm in MacHale Park

    Subs bench to follow

     

    1. Aisling Tarpey                      Foxrock Cabinteely
    2. Nicola O'Malley                  Westport
    3. Roisin Flynn                         Knockmore
    4. Danielle Caldwell               Castlebar Mitchels
    5. Eilis Ronayne                      Davitts
    6. Ciara McManamon           Burrishoole
    7. Ciara Whyte                        Kilmoremoy
    8. Clodagh McManamon      Burrishoole
    9. Sinead Cafferky                  Kilmovee Shamrocks
    10. Roisin Durkin                      Swinford Killasser
    11. Tamara O'Connnor            Cill Chomáin
    12. Niamh Kelly Capt               Moy Davitts
    13. Sarah Rowe                        Kilmoremoy
    14. Rachel Kearns                    C.L. McHale Rovers
    15. Grace Kelly                        Moy Davitts
  • Ladies Connacht Minor Championship 
    Galway 3-10 Mayo 0-09 

    Ladies Connacht U16 Championship 
    Galway 1-09 Mayo 1-08 

    Ladies Connacht U14 Gold Final 
    Mayo 3-07 Galway 1-13 AET - Mayo won in a free taking competition after the sides were drawn after ordinary and extra time