GAA

  • Mayo GAA MD Roof Services U21 B Semi-Finals:

    Burrishoole v Ardnaree Sarefields

    goes ahead Sunday 16th at 1pm in Connacht GAA, Centre of Excellence, Bekan. ET if required.

     

    Ballyhaunis v Charlestown

    goes ahead Sunday 16th at 2pm in Connacht GAA, Centre of Excellence, Bekan. ET if required.

     

    South Mayo U21 Brennan Cup Final:

    Claremorris v Garrymore

    goes ahead Sunday 16th at 12pm in Claremorris Town Pitch. ET if required.

  • Check out our interview with two time All Star David Clarke as he looks ahead to one of the biggest games in the Connacht championship in several years. Clarke has been named to start in goal for Stephen Rochford's men and he started off by telling us of the importance of Mayo's fight to stay in Division One after an indifferent league campaign.

     

    Check out the teams ahead of Sunday's game which were announced on Thursday afternoon - http://bit.ly/2Iy2iF7

  • Connacht GAA Post Primary Schools Football Senior D League- Knockout, Venue: Pearse Stadium, (Final), Dunmore Community School 2-9 Scoil Chuimsitheach Chiarain An Cheathru Rua 2-11
    NUI, Galway Connacht GAA Post Primary Schools Senior B Football Championship, Venue: Ballinlough, (Round 1(A)), St. Nathy`s College Ballaghaderreen 4-9 Holy Rosary College Mountbellew 2-4
    NUI, Galway Connacht GAA Post Primary Schools Senior B Football Championship, Venue: Connacht GAA Centre, (Round 1(C)), Summerhill College Sligo 2-15 Ballinamore Post Primary 2-13
    NUI, Galway Connacht GAA Post Primary Schools Senior C Football Championship, Venue: Connacht GAA Centre, (Quarter Final 4), St. Paul`s College Oughterard 5-15 Coola Post Primary 4-7

  • Saturday November 17

     

    All-Ireland Intermediate Club Semi-Final

     

    Emmet Óg (Monaghan) 4-10 Dunedin Connollys (Scotland) 1-9

     

    Sunday November 18

     

    All-Ireland Senior Club Semi-Finals

     

    Kilkerrin/Clonberne (Galway) 0-9 Mourneabbey (Cork) 1-14

     

    Foxrock-Cabinteely (Dublin) 2-8 Donaghmoyne (Monaghan) 1-8

     

    All-Ireland Intermediate Club Semi-Final

     

    St Brendan’s (Galway) 0-6 Clontarf (Dublin) 6-9

     

    All-Ireland Junior Club Semi-Finals

     

    Trillick (Tyrone) 2-8 Glanmire (Cork) 2-13

     

    Old Leighlin (Carlow) 0-10 Tourlestrane (Sligo) 2-10

  • O'Mara Cup Group 1

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Neale 2-14 Hollymount-Carramore 1-10


    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Garrymore 2-11 Davitts 0-6

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Shrule/Glencorrib  -  Claremorris W/O

     

    Kelly Cup Group 1

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Round 1), Westport St Patrick's 2-5 Castlebar Mitchels Football 1-16

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Breaffy 0-8 Ballintubber 0-8

     

    Kelly Cup Group 2

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Islandeady 0-7 Parke 1-18

     

    Kelly Cup Group 3

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Kilmeena 0-13 Balla 2-14

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Achill 2-2 Burrishoole 0-11

     

    Centenary Cup Group 1

    Fri, 15 Feb,

    (Round: Round 1), Charlestown Sarsfields 1-10 Ballyhaunis 1-5

     

    Centenary Cup Group 2

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Swinford 2-10 Bohola Moy Davitts 2-12

     

    Sweeney Cup Group 1

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Round 1), Belmullet 1-4 Ballina Stephenites 1-4

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Round 1), Crossmolina Deel Rovers 1-9 Ardnaree Sarsfields 0-12

     

    Sweeney Cup Group 2

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Round 1), Knockmore 1-13 Lahardane MacHales 0-6

     
    North Mayo Winter League Junior Cup

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Semi Final), Ballycastle 0-9 Ballycroy 1-8

    Sun, 17 Feb,

    (Round: Semi Final), Ballina Stephenites 0-9 Knockmore 1-14

     

    North Mayo Winter League Junior Shield

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Semi Final), Kiltane W/O Belmullet  -

    Sat, 16 Feb,

    (Round: Semi Final), Crossmolina Deel Rovers 5-16 Kilfian 1-10

  • SCÓR NA bPÁISTÍ (West)

    Results of the night are as follows: 

     

    Figure Dancing: Louisburgh NS.? 

    Solo Singing: Adam Gaffney, Ballyvary Central NS.?

    Instrumental Music: Ballyvary Central NS. ?

    Recitation: Paul Mongey, Breaffy NS.?

    Ballad Group: Ballyvary Central NS.?

    Novelty Act: Scoil Raifteirí, Castlebar.?

    Rince Seit: Newport NS. ? 

     

     

     

    SCÓR NA bPÁISTÍ (South) 

    Results of the night are as follows: 

     

    Figure Dancing: Irishtown NS.? 

    Solo Singing: Tom Lydon, Cross NS. ?

    Instrumental Music: Roxboro NS.?

    Recitation: Grace McDermott, Irishtown NS.?

    Ballad Group: Shrule NS.?

    Sean Nós Dancing: Rachel Gallagher, Ballinrobe NS.?

    Novelty Act: Cross NS.?

     

    Divisional rounds conclude with the east Mayo final in Kilmovee Community Centre next Wednesday March 13th. 

  • Mayo Junior B Football Final 
    Westport 3-08 
    Kiltimagh 2-07

  • Results from last night's Connacht Minor A Club Football Semi Finals

     

    Westport       0-21                       Salthill/Knocknacarra         1-09

     

    St Brigid's, Roscommon       2-11    St Mary's Kiltoghert            1-05

     

    Westport and St Brigid's will meet in the final on Friday evening at the Connacht GAA Centre of Excellence

     

     

     

  • Connacht Senior Club Football Championship 
    Preliminary Round
    Ballintubber 0-06 Tourlestrane 0-05 

    Clann na nGael 1-15
    Tir Chonaill Gaels 1-10 

     

  • U21 C Championship Quarter Final 
    Mayo Gaels 2-15 Cill Chomain 1-06 

    North Mayo Winter League Final 
    Ardagh 2-07 Knockmore 0-8

  • Connacht Minor Football Championship 
    Round 3
    Sligo 0-16 Mayo 0-12 
    Roscommon 5-15 Leitrim 0-08 

  • Connacht Minor A Club Football Final
    St Brigid's 1-11 
    Westport 1-10 

    Minor B Final 
    Mountbellew/Moylough 0-09
    Tourlestrane 0-07

  • Connacht Post Primary Schools Senior A Semi-Finals
    St Coleman's Claremorris 3-8 Rice College Westport 1-12 
    St Gerald's Castlebar 1-14 St Jarlath's Tuam 0-11 

  • Connacht Post Primary Schools Senior B Championship 
    Quarter Finals
    St Muredach's Ballina 2-15 St Nathy's College Ballaghaderreen 1-11 
    Roscommon CBS 2-20 Presentation College Headford 0-1