County Sligo

  • Flogas Irish Amateur Open

    At County Sligo Golf Club
    Round 3 Scores – Complete

    Par 213

     

    201      J Newton (Eng), 66, 66, 69

    206      R Mullarney (Galway), 62, 72, 72

    207      A Edwards-Hill (Eng), 67, 69, 71

    208      C Purcell (Portmarnock), 70, 69, 69; C Strickland (Eng), 67, 69, 72

    209      M Hammer (Ger), 71, 64, 74; K Egan (Carton House), 70, 66, 73

    210      K Kouwenaar (Ned), 67, 69, 74

    211      E Murphy (Dundalk), 71, 68, 72; M Roberts (Wal), 71, 68, 72; R Moran (Castle), 68, 68, 75

    212      E Walker (Sco), 66, 72, 74

    213      D Langley (Eng), 74, 68, 71; J Wilson (Sco), 73, 67, 73; M Hirmer (Ger), 73, 67, 73; J McMahon (Eng), 72, 65, 76; J Johnston (Sco), 69, 72, 72; G Cullen (The Links Portmarnock), 69, 70, 74; J Wright (Sco), 69, 69, 75

    214      A McCormack (Castletroy), 71, 71, 72; M Boucher (Carton House), 71, 70, 73; K Cantley (Sco), 68, 72, 74; J Bolton (Eng), 67, 70, 77

    215      L Sanges (Wal), 72, 68, 75; O Huggins (Eng), 71, 70, 74; R Brazill (Naas), 71, 69, 75; B Firth (Eng), 69, 71, 75

    216      C Knipes (Eng), 74, 70, 72; M Power (Kilkenny), 73, 75, 68; M Lamb (Eng), 70, 74, 72; H Foley (Royal Dublin), 70, 73, 73; A Herrmann (Ger), 70, 71, 75; B Chamberlain (Wal), 69, 70, 77; J Burnage (Eng), 69, 70, 77

    217      M Scowsill (Eng), 73, 72, 72; J Cass (Eng), 71, 73, 73; P Coughlan (Castleknock), 71, 72, 74; H Byers (Eng), 71, 70, 76; R Cannon (Balbriggan), 70, 71, 76; L Moolman (RSA), 69, 71, 77

    218      R Foley (Sui), 74, 68, 76; T Vahlenkamp (Ger), 73, 69, 76; J Sugrue (Mallow), 70, 73, 75; M Kennedy (Royal Dublin), 70, 71, 77; L O'Neill (Connemara), 67, 78, 73; J Hull (Eng), 67, 73, 78

    219      J Biggs (Eng), 77, 69, 73; A Marshall (Lisburn), 74, 71, 74; J Walsh (Castle), 74, 71, 74; E McIntosh (Sco), 73, 71, 75; P McKeever (Castle), 73, 69, 77; H Goddard (Eng), 72, 75, 72; M Deasy (Lee Valley), 72, 74, 73; M Naysmith (Sco), 71, 72, 76; B Dietzel (Ger), 70, 70, 79; T McLarnon (Massereene), 67, 75, 77

    Missed Cut

    220  J Davies (Wal), 77, 69, 74; C Campbell (Warrenpoint), 77, 68, 75; E Smith (The Links Portmarnock), 74, 74, 72; G Dunne (Co. Louth), 73, 73, 74; C Thornton (Eng), 73, 72, 75; J Cooper (Eng), 73, 72, 75; S Doyle (Black Bush), 73, 71, 76; J McDonnell (Forrest Little), 73, 70, 77; D Howie (Sco), 72, 75, 73; S Roger (Sco), 72, 68, 80; A Hietala (Fin), 71, 68, 81; G Burns (Sco), 70, 73, 77; R McNelis (Fintona), 68, 75, 77; R Muir  (Sco), 66, 75, 79; M McKinstry (Cairndhu), 75, 73, 73; C Butler (Kinsale), 75, 65, 81; M McClean (Malone Golf Club), 73, 72, 76; H Islam (Eng), 73, 70, 78; J Whelan (Newlands), 71, 78, 72; A Fahy (Dun Laoghaire), 71, 73, 77; E McCormack (Galway), 71, 72, 78; O Brown (Wal), 70, 73, 78; J Stokes (Eng), 78, 75, 69; J Temple (Portmarnock), 77, 75, 70; P O'Keeffe (Douglas), 76, 72, 74; W Porter (Sco), 73, 69, 80; S MacPherson (Sco), 70, 72, 80; C Salter (Eng), 78, 71, 74; C Wilson (Sco), 76, 74, 73; W Dodds (Eng), 76, 70, 77; L Hinton (Eng), 74, 76, 73; M Essam (Eng), 74, 72, 77; D Kitt (Athenry), 70, 74, 79; D Antonisse (Ned), 69, 77, 77; R Lyons (Olympic), 77, 71, 76; S Walsh (Portmarnock), 73, 72, 79; M Markovits (Ned), 73, 71, 80; C Woodroofe (Dun Laoghaire), 72, 73, 79; M Nolan (Dun Laoghaire), 71, 77, 76; M Farr (Eng), 69, 79, 76; J Hapgood (Wal), 75, 76, 74; S Flanagan (Co. Sligo), 74, 71, 80; I Lynch (Rosslare), 73, 77, 75; L Owen (Eng), 72, 77, 76; L Irvine (Sco), 72, 77, 77; R Williamson (Holywood), 71, 71, 84; J Fox (Portmarnock), 80, 77, 70; M Norton (Belvoir Park), 76, 75, 76; J Byrne  (Baltinglass), 74, 73, 80; D Reddan Jnr (Nenagh), 76, 71, 81; P Poate (USA), 71, 74, 83; G Collins (Rosslare), 71, 73, 84; T Tetak (Slo), 77, 76, 76; J Hawksby (Eng), 74, 75, 80; J Rowe (Tandragee), 73, 73, 83; M Honkala (Fin), 71, 70, 88; J McCarthy (Grange), 75, 75, 80; F O'Sullivan (Tralee), 75, 75, 80; C Woollam (RSA), 71, 73, 86; M Harris (Wal), 78, 70, 83; C Morris (Wal), 77, 76, 78; P Connolly (Killeen Castle), 74, 78, 79; R Latimer  (Knock), 75, 76, 81; C Wilson (Can), 77, 76, 80; F van Dijk (Ned), 76, 71, 86; R O'Connor (Co. Sligo), 74, 79, 80; T O'Connor (Athlone), 79, 76, 79; Z Karkaletsos (Eng), 78, 75, 81; M Herrmann (Ger), 75, 77, 82; K Murphy (Dun Laoghaire), 79, 78, 78; C Otten (Ger), 77, 82, 76; S Desmond (Monkstown), 71, 82, 82; W Small (Tandragee), 82, 77, 77; S Turner (Eng), 73, 80, 87

    NS       D West (Eng), 77, 82

    RTD    C Barrow (Eng), 75, 78M McCormack (The Island); R Dutton (Tandragee); R Black (Hilton Templepatrick)

     

     

    Sunday 19 May 2019

    Final Round Draw

    Flogas Irish Amateur Open

    At County Sligo

     

    08:00    Tiarnan  McLarnon (Massereene); Brandon  Dietzel (Germany)      -

    08:11    Murray  Naysmith (Scotland)     Mel  Deasy (Lee Valley) Harry  Goddard (England)

    08:22    Peter  McKeever (Castle)          Euan  Mcintosh (Scotland)         Jack  Walsh (Castle)

    08:33    Aaron  Marshall (Lisburn)          James  Biggs (England)   Jensen  Hull (England)

    08:44    Luke  O'Neill (Connemara)       Max  Kennedy (Royal Dublin)    James  Sugrue (Mallow)

    08:55    Timo  Vahlenkamp (Germany)   Robert  Foley (Switzerland)       Louis  Moolman (South Africa)

    09:06    Robert  Cannon (Balbriggan)     Harvey  Byers (England) Paul  Coughlan (Castleknock)

    09:17    J G  Cass (England)        Monty  Scowsill (England)          Jake  Burnage (England)

    09:28    Ben  Chamberlain (Wales)         Alexander  Herrmann (Germany)          Hugh  Foley (Royal Dublin)

    09:39    Matty  Lamb (England)   Mark  Power (Kilkenny) Curtis  Knipes (England)

    09:50    Ben  Firth (England)       Robert  Brazill (Naas)    Olly  Huggins (England)

    10:01    Lewys  Sanges (Wales)  Jake  Bolton (England)   Kieran  Cantley (Scotland)

    10:12    Marc  Boucher (Carton House) Andrew  McCormack (Castletroy)         Jeff  Wright (Scotland)

    10:23    Gary  Cullen (The Links Portmarnock)   Jim  Johnston (Scotland) Joshua  McMahon (England)

    10:34    Michael  Hirmer (Germany)       James  Wilson (Scotland)           David  Langley (England)

    10:45    Euan  Walker (Scotland)            Robert  Moran (Castle) Matt  Roberts (Wales)

    10:56    Eoin  Murphy (Dundalk) Koen  Kouwenaar (Netherlands)           Keith  Egan (Carton House)

    11:07    Marc   Hammer (Germany)       Charlie  Strickland (England)      Conor  Purcell (Portmarnock)

    11:18    Arron  Edwards-Hill (England)   Ronan   Mullarney (Galway)       James  Newton (England)