Connacht Cup

  • TP Brennan Connacht Cup Quarter Final
    Castlebar Celtic 4-1 Merville Utd 

    TP Brennan Connacht Shield Quarter Finals
    Hudson Bay FC 0-0 Swinford (Swinford won 5-4 on penalties)
    Kilkerrin Utd 2-1 Manulla B 

     

  • Dates, times and venues have been confirmed for the TP Brennan Connacht Cup and Shield Finals. 

    The cup final will take place on Sunday May 26th at Eamon Deacy Park in Galway as Manulla face Corrib Rangers with a 3pm kick off. 

    The Shield Final is fixed for Sunday May 19th at 3pm in Solar 21 Park in Castlebar as Manulla B or Knocknacarra face Killala. 

     

  • T P Brennan ConnachtCup Quarter Final Fixtures Sunday 4th March 2018

     

    Home

     

    Away

    1

             Castlebar Celtic

    v

    Merville Utd/Achill Rovers (March 11th)

    2

                  Renmore

    v

    Carbury FC

    3

                  St Peters FC

    v

    Ballisodare Utd/West Utd

    4

            Boyle Celtic/St Bernards

    v

    Mervue Utd

     

    T P Brennan ConnachtShield Quarter Final Fixtures Sunday 4th March 2018

     

    Home

     

    Away

    1

            Colemanstown Utd

    v

    Corrib Celtic B

    2

                 Hudson Bay FC

    v

    Swinford

    3

                 Real Tubber

    v

    West Coast Utd

    4

                 Kilkerrin Utd

    v

    Manulla B

  • T P Brennan ConnachtCup Semi Finals Fixtures Sunday 8th April 2018

     

    Home

     

    Away

     

    Castlebar Celtic

    v

    Carbury FC

     

    St Peters FC

    v

    Boyle Celtic/Mervue Utd

     

     

    T P Brennan Connacht Shield Semi Finals Fixtures Sunday 8th April 2018

     

     

    Home

     

    Away

     

    Colemanstown Utd

    v

    Swinford

     

    Kilkerrin Utd

    v

    Real Tubber

     

  • TP Brennan Connacht Cup Fixtures 2018/2019

    Round: Last 16

    Date: Sunday 10th March 2019 K.O. – 2pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    West Utd

    v

                     Carbury FC

     

    2

    Corrib Rangers

    v

    Athenry FC

     

    3

    NUI Galway

    v

    MCR FC

     

    4

    Merville Utd

    v

    Mervue Utd

     

    5

    Manulla FC

    v

    Maree/Oranmore A

     

    6

    Strand Celtic

    v

    Castlebar Celtic

     

    7

    Ballina Town

    v

    Claremorris FC

     

    8

    West Coast Utd

    v

    Boyle Celtic

     

     

    All Cup & Shield Games decided on the day if still a draw after full time plus one period of extra time (10 minutes e/w) FIFA Rules on Penalty’s to apply. Any Club/Team forfeiting a fixture will be removed from the competition and disciplinary action will follow.

     

    TP Brennan Connacht Shield Fixtures 2018/2019

    Round: Last 16

    Date: Sunday 10th March 2019 K.O. – 2pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Ballinasloe Town B

    v

    Killala

     

    2

    Mervue Utd B

    v

    Roscommon Utd

     

    3

    East Utd

    v

    Manulla B

     

    4

    Bearna Na Forbacha

    v

    Cam Celtic

     

    5

    Real Tubber

    v

    Swinford

     

    6

    Knocknacarra

    v

    Cartron Utd

     

    7

    Kinvara Utd

    v

    West Utd B

     

    8

    Glen Celtic

    v

    St Bernards B

     

  • CFA T P Brennan Cup 2nd Round  Fixtures Sunday 25th November 2018

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Galway Hibernians

    v

    West Coast Utd

     

    2

    Strand Celtic

    v

    Ballina Town B

     

    3

    Carbury FC

    v

    Calry Bohemians

     

    4

    Renmore B

    v

    Conn Rangers

     

    5

    Athenry FC

    v

    Loughrea

     

    6

    Westport Utd

    v

    Kilkerrin Utd

     

    7

    Castlebar Celtic B

    v

    Maree/Oranmore B

     

    8

    Kiltimagh/Knock Utd

    v

    Mervue Utd

     

    9

    Craughwell Utd

    v

    Boyle Celtic

     

    10

    Cliffoney Celtic

    v

    Manulla FC

     

    11

    Ballyglass

    v

    Ballinasloe Town

     

    12

    Moore Utd

    v

    Castlebar Celtic

     

    13

    MCR FC

    v

    MacDara

     

    14

    Tireragh FC

    v

    Skyvalley Rovers

     

    15

    St John’s Athletic

    v

    Shiven Rovers

     

    16

    Glen View Stars

    v

    St Bernards

     

    17

    NUI Galway

    v

    Ballymoe FC

     

    18

    Cloonfad Utd

    v

    Dynamo Blues

     

    19

                 Benbulben FC

    v

    Strokestown Utd

     

    20

    Achill Rovers

    v

    Straid & Foxford Utd

     

    21

    St Peters FC

    v

    CP Ajax

     

    22

    Tuam Celtic

    v

             Manorhamilton Rangers

     

    23

    Moyne Villa

    v

    Cois Fharraige

     

    24

    Aughanagh Celtic

    v

    Ballymote Celtic

     

    25

    Renmore

    v

    Merville Utd

     

    26

    MerlinWoods/Medtronic

    v

    Iorras Aontaithe

     

    27

    Castlerea Celtic

    v

    West Utd

     

    28

    Salthill Devon

    v

    Corrib Celtic

     

    29

    Ballisodare Utd

    v

    Maree/Oranmore

     

    30

    Ballina Town

    v

    Dysart FC

     

    31

    Corrib Rangers

    v

    Ballyhane

     

    32

    Galway Bohs

    v

    Claremorris FC

     

     

    Connacht FAT P BrennanShield Preliminary Round Fixtures Sunday 25th November 2018

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Castlerea Celtic B

    v

    Loughrea B

     

    2

    Knocknacarra

    v

    Corofin Utd

     

    3

    Galway Bohs B

    v

    Arrow Harps

     

    4

    Ballyglass B

    v

    Manulla B

     

    5

    Killala

    Bye

     

     

    6

    Glenhest Rovers

    Bye

     

     

    7

    Swinford

    Bye

     

     

    8

    Dunmore Town

    Bye

     

     

    9

    Kinvara Utd

    Bye

     

     

    10

    Cartron Utd

    Bye

     

     

    11

    Glen Celtic

    Bye

       

    12

                      Oughterard

    Bye

       

    13

    West Utd B

    Bye

       

    14

                    Snugboro Utd

    Bye

       

    15

    East Utd

    Bye

     

     

    16

    Colemanstown

    Bye

     

     

    17

    St Bernards B

    Bye

       

    18

                      Cam Celtic

    Bye

       

    19

    Fahy Rovers

    Bye

       

    20

    Bearna Na Forbacha

    Bye

       

    21

    Roscommon Utd

    Bye

       

    22

    Claregalway

    Bye

     

     

        23

    Partry Athletic

    Bye

     

     

        24

    Gurteen Celtic

    Bye

     

     

        25

    St Cuan’s Utd

    Bye

     

     

        26

    Mervue Utd B

    Bye

     

     

        27

    Ballinasloe Town B

    Bye

     

     

        28

    Cregmore

    Bye

     

     

        29

    Coolaney Utd

    Bye

     

     

        30

    Real Tubber

    Bye

     

     

        31

    Crossmolina

    Bye

     

     

        32

    St Johns FC

    Bye

     

     

     

     

     

                                                   

  • TP Brennan Connacht Cup Semi-Final 
    Manulla 4-0 Castlebar Celtic 

    TP Brennan Connacht Shield Semi-Final 
    Killala 3-3 Glen Celtic (Killala win 3-0 on penalties)

     

  • TP Brennan Connacht Cup Semi-Final 
    Castlebar Celtic 0-2 Carbury FC 

    TP Brennan Shield Semi-Final 
    Colemanstown 1-3 Swinford AET 

  • TP Brennan Connacht Cup 
    Round 3
    Achill Rovers 2-5 NUIG 

  • TP Brennan Connacht Cup - Round 3

    Ballyheane 4-0 Snugboro Utd

    Manulla 4-1 Mervue Utd

    Ballina Town 3-0 Glenview Stars

    Westport Utd 4-0 Merville Utd

    Conn Rangers 3-0 Mac Dara

    Castlerea Celtic 4-0 Achill Rovers

    Castleber Celtic 3-1 Loughrea Rams

    Cloonfad Utd 2-1 Moy Villa

    Galway Hibs 7-2 Ballina Town B

    Claremorris 4-2 Carrick Town

    Ballyglass 2-0 Kilkerrin Utd (aet)

     

    TP Brennan Connacht Shield - Round 1

    Chaffpool Urd 1-0 Newport Mulranny Wanderers

    Maree Oranmore B 1-0 Killala

    Glenhest Rovers 3-2 Athenry B

    Corrib Celtic B 3-2 Fahy Rovers

  • T.P. Brennan Connacht Cup - Round 2

    Strand Celtic 6-1 Ballina Town B

    Conn Rangers 2-1 Renmore B

    Westport Utd 7-0 Kilkerrin Utd

    Maree/Oranmore B 4-1 Castlebar Celtic B

    Mervue Utd 9-1 Kiltimagh Knock Utd

    Manulla 1-0 Cliffoney Celtic

    Ballyglass 3-1 Ballinasloe Town

    Castlebar Celtic 7-1 Moore Utd

    Achill Rovers 2-0 Straide & Foxford Utd

    Merlin Woods/Medtronic 2-0 Iorras Aontaithe

    Ballina Town 2-0 Dysart FC

    Corrib Rangers 2-0 Ballyheane

    Claremorris 5-3 Galway Bohs

     

    Connacht Shield - Preliminary Round

    Manulla B 8-1 Ballyglass B

  • TP Brennan Connacht Cup Quarter Finals
    Ballina Town 1-4 Castlebar Celtic 
    Boyle Celtic 1-2 Manulla AET 

    TP Brennan Connacht Shield Quarter Final 
    Killala 1-0 Real Tubber AET 

    Elverys Sport Superleague
    Snugboro Utd 1-2 Ballyglass

    Castlecourt Hotel Premier League
    Kiltimagh/Knock Utd 4-1 Achill Rovers
    Glenhest Rovers 2-1 Iorras Aontaithe 
    Fahy Rovers 5-1 Swinford 

    Calor Gas League Two 
    Ballina Utd 5-2 Kiltimagh/Knock Utd B