League Two

  • Elverys Sports Super League—Round 15

    Castlebar Celtic

    4  v  1

    Straide & Foxford Utd

    Ballyglass

    5  v  0

    Kiltimagh Knock Utd

    Manulla

    3  v  4

    Westport Utd

    Ballina Town

    13  v  0

    Ballyheane

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 14

     

    Claremorris ‘B’

    1  v  1

    Hollister

    Ballina Utd

    8  v  1

    Ballyvary Blue Bombers

     

  • Team of The Month Sponsored by Hastings

    The award for Team of the Month for May goes to Snugboro United who are the in-form side in the CastleCourt Hotel Premier League. They won both their league games to make it four league wins in a row and also progressed in the Connacht Gold Premier Cup.

    Manager Of the Month 

    The manager of the Month Award for May goes to Mick Duffy from Ballina Town. Mick had led Ballina to an unbeaten start to the 2018 season going into the month of May and this continued as they won both their league games without conceding a goal and also made it through to the Quarter Finals of the Connacht Gold Super Cup with a win over Bangor Hibs.

    Players of the month sponsored by The Sheepwalk Bar in Swinford

    The Elverys Sports Super League player of the month for May is James O’Donnell from Westport United. James has become a versatile player for John Russell’s side and he already put in some brilliant performances so far this season.

    The player of the Month in the CastleCourt Hotel Premier League is Glenhest Rovers youngster Cathal Chambers. Cathal has been a revelation as his side moved to the top of the Premier League. In May he scored in all three games his side played including a late winner against Achill Rovers and a goal in the cup and league games against Conn Rangers.

    It’s the top goalscorer in the Three Store League One that wins the payer of the month for May as Dale Hopkins from Ballina Town B is the unanimous choice. Dale scored five league goals and one in the cup as Ballina Town B recorded three victories in the month of May. 

    In the Killeen Sports Ground League Town the award goes to Dylan Ralph from Ballyvary Blue Bombers. The midfielder has been in fine form this season and played a key part in their win over table toppers Hollister at the end of May.

    Young Player of the Month Sponsored by Oliver Kelleher

    Our Young Player of The Month comes from the current League Champions as Mikey O’Brien from Westport United is the winner for the month of May. O’Brien has been an integral part of John Russell’s side since he returned form Sligo Rovers and he has been a regular on the right-hand side of the pitch where he has been heavily involved in a number of goals last month as he continued his excellent start to the season.

  • Elvery’s Sports Super League

     

    Ballina Town

    Ballyglass

    Ballyhaunis Town

    Ballyheane

    Castlebar Celtic

    Claremorris

    Manulla

    Snugboro Utd

    Straide & Foxford Utd

    Westport Utd

     

    10 teams--------------------18 Rounds

     

    Castlecourt Hotel Premier League

     

    Achill Rovers

    Ballina Town ‘B’

    Bangor Hibs

    Conn Rangers

    Fahy Rovers

    Glenhest Rovers

    Iorras Aontaithe

    Kiltimagh Knock Utd

    ,Manulla ‘B’

    Swinford

     

    10 teams--------------------18 Rounds

     

    Killeen Sports Grounds League One

     

    Ballyglass ‘B’

    Castlebar Celtic ‘B’

    Claremorris ‘B’

    Crossmolina

    Hollister

    Killala

    Partry Athletic

    Westport Utd ‘B’

     

    8 teams--------------------14 Rounds

     

    League Two

     Ballina Utd

    Ballyvary Blue Bombers

    Kilmore

    Kiltimagh Knock Utd ‘B’

    Moyvilla

    Newport/Mulranny Wanderers

    Snugboro Utd ‘B’

     

    7 teams--------------------14 Rounds

  • Elverys Sports Superleague
    Round 4
    Straide & Foxford Utd 1-4 Westport Utd
    Ballyhaunis Town 2-3 Ballina Town 
    Ballyheane 3-4 Ballyglass 

    Castlecourt Hotel Premier League
    Round 4
    Glenhest Rovers 1-0 Manulla B 

    Killeen Sports Ground League One 
    Round 3
    Claremorris B 2-2 Castlebar Celtic B 

    Calor Gas League Two
    Round 3
    Kiltimagh/Knock Utd B 2-3 Snugboro Utd 
    Moy Villa 0-1 Newport/Mulranny Wanderers 

  • Elverys Sports Superleague

    Claremorris

    4  v  3

    Ballyhaunis Town

    Ballina Town

    2  v  0

    Westport Utd

     

    Tuohy Cup—Quarter Finals

    Fahy Rovers

    2  v  1

    aet

    Achill Rovers

    Iorras Aontaithe

    6  v  3

     Manulla ‘B’

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 7

    Castlebar Celtic ‘B’

    2  v  6

    Killala

    Ballyglass ‘B’

    2  v  6

    Partry Athletic

     

    Calor Gas League Two—Round 7

    Kiltimagh/Knock Utd ‘B’

    1  v  7

    Moy Villa

    Snugboro Utd ‘B’

    1  v  2

    Kilmore

  • Westaro Cup—Quarter Finals

    Manulla

    2  v  3

    Ballina Town

    Westport Utd

    3  v  0

    Snugboro Utd

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 10

     

    Iorras Aontaithe

    4  v  2

    Glenhest Rovers

    Swinford

    4  v  2

    Fahy Rovers

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 8

     

    Ballyglass ‘B’

    0  v  8

    Crossmolina


     

    Calor Gas League Two—Round 8

     

    Kiltimagh Knock Utd ‘B’

    3  v  4

    Ballina Utd

    Ballyvary Blue Bombers

    0  v  4

    Kilmore

  • Elverys Sports Super League—Round 12

    Ballina Town

    0  v  0

    Ballyhaunis Town

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 12

    Manulla ‘B’

    0  v  2

    Glenhest Rovers

    Achill Rovers

    1  v  2

    Conn Rangers

    Iorras Aontaithe

    2  v  3

    Fahy Rovers

     

    Tonra Cup—Semi-Final

    Claremorris ‘B’

    4  v  1

    aet

    Partry Athletic

     

     

    Calor Gas League Two—Round 9

    Ballina Utd

    4  v  2

    Snugboro Utd ‘B’

  • Elverys Sports Super League—Round 13

    Castlebar Celtic

    2  v  4

    Kiltimagh Knock Utd

    Manulla

    4  v  2

    Ballyheane

    Westport Utd

    8  v  0

    Straide & Foxford Utd

     

    League One—Round 11

    Killala

    v

    Crossmolina

    Sun 29th

    12.00pm

    Ballina Town ‘B’

    4  v  0

    Kilmore

     

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 11

    Ballina Utd

    2  v  2

    Newport Town

    Ballyvary Blue Bombers

    2  v  1

    Hollister

     

     

  • Elverys Sports Super League—Round 10

    Kiltimagh Knock Utd

    3  v  4

    Straide & Foxford Utd

    Ballyglass

    0  v  1

    Manulla

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 10

    Achill Rovers

    2  v  3

    Snugboro Utd

    7.00pm

    M. Walsh

    Westport Utd ‘B’

    1  v  5

    Ballyhaunis Town

    7.00pm

    T. Cosgrove

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 8

    Newport Burrishoole

    2  v  4

    Hollister

  • Elverys Sports Superleague
    Round 11
    Straide & Foxford Utd 3-3 Ballyheane 

    Tuohy Cup Semi-Final 
    Swinford 4-0 Achill Rovers 

    Three Store League One
    Round 9
    Ballina Town B 11-0 Mulranny Utd
    Partry Athletic 0-1 Manulla B

    Killeen Sports Ground League Two
    Round 9 
    Ballyvary Blue Bombers 2-3 Ballina Utd 

  • Castlecourt Hotel Premier League—Round 2

    Conn Rangers

    0  v  1

    Ballina Town ‘B’

    Bangor Hibs

    1  v  2

    Manulla ‘B’

     

    Killeen Sports Grounds League One—Round 1

    Claremorris ‘B’

    1  v  2

    Westport Utd ‘B’

    Partry Athletic

    2  v  1

    Castlebar Celtic ‘B’

    Crossmolina

    A  v  A

    Ballyglass ‘B’

     

    Calor Gas League Two—Round 1

    Kilmore

    2  v  2

    Ballyvary Blue Bombers

    Moy Villa

    3  v  1

    Snugboro Utd ‘B’

  • Elverys Sports Superleague
    Manulla 5-1 Castlebar Celtic 
    Snugboro Utd P-P Castlebar Celtic 

    Castlecourt Hotel Premier League
    Bangor Hibs 0-6 Kiltimagh/Knock Utd 
    Swinford P-P Ballina Town B 
    Conn Rangers 3-2 Achill Rovers 

    Kileen Sports Grounds League One 
    Westport Utd B 5-0 Ballyglass B 
    Crossmolina 1-2 Killala 

    Calor Gas League Two
    Ballina Utd P-P 

  • Elverys Sports Super League—Round 5

    Ballyglass

    4  v  3

    Claremorris

    Iorras Aontaithe

    1  v  4

    Ballina Town

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 5

    Glenhest Rovers

    4  v  1

    Westport Utd ‘B’

    Achill Rovers

    1  v  1

    Bangor Hibs

    Conn Rangers

    1  v  2

    Fahy Rovers

     

    Tonra Cup—Round 1

    Crossmolina

    4  v  1

    Castlebar Celtic ‘B’

    Killala

    3  v  0

    Mulranny Utd

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 5

    Hollister

    4  v  3

    Ballina Utd

    Newport Town

    1  v  4

    Claremorris ‘B’

     

  • Elverys Sports Super League—Round 3

    Iorras Aontaithe

    1 v 4

    Manulla

    Ballyheane

    0 v 5

    Straide & Foxford Utd

    Played in Foxford

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 3

    Achill Rovers

    1 v 5

    Ballyhaunis Town

    Westport Utd ‘B’

    0 v 2

    Bangor Hibs

    Ballyglass ‘B’

    0 v 1

    Conn Rangers

     

    League One—Round 2

    Mulranny Utd

    3 v 7

    Ballina Town ‘B’

    Crossmolina

    5 v 1

    Kilmore

     

    Killeen Sports Grounds League Two—Round 2

    Newport Burrishoole

    3 v 1

    Ballyvary Blue Bombers

    Claremorris ‘B’

    5 v 2

    Ballina Utd

     

  • Elverys Sports Super League—Round 14

    Straide & Foxford Utd

    1  v  4

    Manulla

    Ballyheane

    3  v  7

    Castlebar Celtic

    Kiltimagh Knock Utd

    1  v  7

    Ballina Town

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 14

     

    Conn Rangers

    3  v  6

    Snugboro Utd

    Ballyglass ‘B’

    1  v  5

    Ballyhaunis Town

    Swinford

    2  v  1

    Westport Utd ‘B’

     

    Killeen Sports Ground League Two—Round 13

    Ballyvary Blue Bombers

    2  v  1

    Claremorris ‘B’

    Hollister

    3  v  0

    Newport Burrishoole

     

  • Elverys Sports Superleague
    Round 11
    Claremorris 1-0 Ballina Town 
    Manulla 2-4 Iorras Aontaithe 
    Westport Utd 1-0 Kiltimagh/Knock Utd 

    Tuohy Cup Semi-Final 
    Snugboro Utd 3-1 Conn Rangers 

    Three Store League One 
    Kilmore 3-4 Crossmolina 
    Killala 1-1 Castlebar Celtic B 

    Kileen Sports Ground League Two
    Hollister 1-1 Claremorris B 

  • Elverys Sports Super League—Round 2

     

    Ballyhaunis Town

    1  v  4

    Castlebar Celtic

    Ballina Town

    4  v  1

    Claremorris

    Manulla

    5  v  3

    Westport Utd

    Ballyheane

    3  v  1

    Straide & Foxford Utd

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 4

     

    Fahy Rovers

    3  v  4

    Iorras Aontaithe

     

    Calor Gas League Two—Round 3

     

    Ballina Utd

    6  v  1

    Ballyvary Blue Bombers

     

    Tuohy Cup—Round 1

     

    Glenhest Rovers

    4  v  0

    Bangor Hibs

     

  • Elverys Sports Super League—Round 6

    Manulla

    1  v  0

    Ballina Town

    Straide & Foxford Utd

    1  v  4

    Claremorris

    Westport Utd

    1  v  0

    Ballyglass

     

    Castlecourt Hotel Premier League—Round 6

    Bangor Hibs

    1  v  1

    Glenhest Rovers

    Swinford

    4  v  0

    Achill Rovers

     

     

    Calor Gas League Two—Round 5

    Snugboro Utd ‘B’

    3  v  0

    Ballyvary Blue Bombers

    Kiltimagh Knock Utd ‘B’

    0  v  1

    Newport/Mulranny Wanderers

     

     

  • Tonra Cup Final 
    Ballina Town B 2-0 Killala 

    McDonnell Cup Final 
    Ballina Utd 6-2 Hollister

    Elverys Sports Superleague 
    Round 12
    Ballyheane 0-0 Westport Utd 
    Kiltimagh/Knock Utd 0-3 Manulla 

    Castlecourt Hotel Premier League
    Ballyglass B 0-1 Fahy Rovers 

    Kileen Sports Ground League Two
    Claremorris B 2-2 Ballyvary Blue Bombers

  • Revised Fixtures from 8th September 2018

    DATE

    FIXTURES

    Sat 8th/Sun 9th September

    Super League Round 16

    Premier League Round 16

    League Two Round 15

     

    Sat 15th/Sun 16th September

    Super League Round 17

    Premier League Round 17

     

    F.A.I. Junior Cup Rd 1 (Clubs not involved in this rd)

    Sun 23rd September

    Connacht Cup Preliminary Round

     

    Premier Lge Round 15—Bangor Hibs v Glenhest Rovers

    Sunday 30th September

    F.A.I. Junior Cup Round 2

     

    Sunday 7th October

    Connacht Gold Premier Cup Final in Solar 21 Park

    Ballyhaunis Town v Snugboro Utd

     

    Ward Interprovincial Cup

    Sunday 14th October

    Super League Round 18

    Premier League Round 18

     

    Sunday 21st October

    F.A.I. Junior Cup Round 3

     

    Sunday 28th October

    Connacht Gold Super Cup Final in Solar 21 Park

    Ballina Town v Castlebar Celtic

     

    Connacht Cup Round 1

    Sunday 4th November

    Free at the moment

     

    Sunday 11th November

    F.A.I. Junior Cup Round 4

     

    Sunday 18th November

    Free at the moment

     

    Sunday 25th November

    Connacht Cup Round 2----Connacht Shield Round 1

     

    Sunday 2nd December

    F.A.I. Junior Cup Round 5

     

    Note:  Oscar Traynor fixtures not included.

     

    Mayo Football League Presentation Dinner—Saturday 19th January 2019 in Castlecourt Hotel