GAA

  • The Roscommon team to play Cavan on Sunday has been named. 

     

     1

    James Featherston

    Roscommon Gaels

     2

    David Murray

    Padraig Pearses

     3

    Peter Domican

    St Brigid’s

     4

    Fergal Lennon

    Clann na nGael

     5

    Ronan Daly

    Padraig Pearses

     6

    Brian Stack

    St Brigid’s

     7

    Niall Daly

    Padraig Pearses

     8

    Tadhg O Rourke

    Tulsk

     9

    Cathal Compton

    Strokestown

     10

    Ciaráin Murtagh

    St Faithleach’s

     11

    Niall Kilroy

    Fuerty

     12

    Conor Devaney (Capt.)

    Kilbride

     13

    Donie Smith

    Boyle

     14

    Ciaran Lennon

    Clann na nGael

     15

    Diarmuid Murtagh

    St Faithleach’s

     

     

     

     16

    Colm Lavin

    Éire Óg

     17

    Cathal Cregg

    Western Gaels

     18

    Conor Daly

    Padraig Pearses

     19

    Enda Smith

    Boyle

     20

    Fintan Cregg

    Elphin

     21

    Ian Kilbride

    St Brigid’s

     22

    Philip Neilan

    Fuerty

     23

    Sean Mc Dermott

    Western Gaels

     24

    Shane Killoran

    Elphin

     25

    Tadhg McKenna

    Boyle

     26

    Ultan Harney

    Clann na nGael

  • Roscommon Senior Football team manager Kevin McStay this evening named his team to play Down in the third round of the Allianz League Division Two in Dr Hyde Park Roscommon on Sunday next at 2pm.

    The team features a number of changes to the team that started against Tipperary last Sunday in Semple Stadium.

    Regular net minder Éire Óg’s Colm Lavin makes way for James Featherston of Roscommon Gaels who will be making his senior inter county debut for Roscommon on Sunday. Fintan Cregg, Ciaráin Murtagh make way for Cian Mc Keon and Finbar Cregg while Brian Stack replaces Seán Mullooly.

    There is a welcome return to the match day panel for Ultan Harney. The Clann na nGael man missed the entire championship campaign for Roscommon last year due to injury.

    The game is preceded by the Ladies Division Three clash between Roscommon and Meath, the first double header involving Roscommon football teams to be played in Hyde Park.

    1          James Featherston Roscommon Gaels

    2          David Murray          Padraig Pearses

    3          John McManus        Roscommon Gaels

    4          Niall McInerney      St Brigid’s

    5          Niall Daly     Padraig Pearses

    6          Fergal Lennon         Clann na nGael

    7          Brian Stack  St Brigid’s

    8          Tadgh O’Rourke      Tulsk

    9          Enda Smith  Boyle

    10        Finbar Cregg           Western Gaels

    11        Niall Kilroy  Fuerty

    12        Conor Devaney (C) Kilbride

    13        Diarmuid Murtagh St Faithleach’s

    14        Ciaran Lennon        Clann na nGael

    15        Cian McKeon           Boyle

                           

    16        Colm Lavin  Éire Óg

    17        Ciaráin Murtagh    St Faithleach’s

    18        Conor Daly   Padraig Pearses

    19        Donie Smith Boyle

    20        Henry Walsh            Kilbride

    21        Hubert Darcy           Kilbride

    22        Ian Kilbride  St Brigid’s

    23        Peter Domican         St Brigid’s

    24        Ronan Daly  Padraig Pearses

    25        Sean McDermott     Western Gaels

    26        Ultan Harney          Western Gaels

  •  

    Kevin Mc Stay the Roscommon senior team manager has named his team to face Louth on Sunday next in the Gaelic Grounds in Drogheda at 2-00pm.

    The team and subs are listed below.

    1          James Featherston Roscommon Gaels

    2          Sean Mc Dermott    Western Gaels

    3          Peter Domican         St Brigid’s

    4          David Murray          Padraig Pearses

    5          Ronan Daly  Padraig Pearses

    6          Niall Daly     Padraig Pearses

    7          Ross Timothy           St. Croan’s

    8          Enda Smith  Boyle

    9          Conor Daly   Padraig Pearses

    10        Ciaráin Murtagh    St Faithleach’s

    11        Niall Kilroy  Fuerty

    12        Conor Devaney  (Capt.)     Kilbride

    13        Diarmuid Murtagh St Faithleach’s

    14        Ciaran Lennon        Clann na nGael

    15        Cathal Cregg           Western Gaels

               

     

    Subs  

    16        Colm Lavin  Éire Óg

    17        Cathal Compton      Strokestown

    18        Donie Smith Boyle

    19        Fergal Lennon         Clann na nGael

    20        Fintan Cregg           Elphin

    21        Henry Walsh            Kilbride

    22        Ian Kilbride  St Brigid’s

    23        John McManus        Roscommon Gaels

    24        Philip Neilan           Fuerty

    25        Shane Killoran        Elphin

     

    26        Tadhg McKenna     Boyle

  • The Roscommon U20 team to face Mayo in Sunday's Connacht Final has been named. 

    1. Aaron Brady
    2. Damien Duffy
    3. Luke Mollaham 
    4. Lorcan Daly 
    5. Aidan Dowd
    6. Evan Flynn 
    7. Darren Neary 
    8. David McManus
    9. Eddie Nolan 
    10. Keith Murphy 
    11. Cian McKeon 
    12. Dylan Ruane 
    13. Paul Carey 
    14. Brian Derwin 
    15. Ciaran Sugrue 

  • The Round 3 qualifier draw of the 2018 All-Ireland senior football championship will take place next Monday morning.

    It will be broadcast live on Morning Ireland on RTE Radio 1 just after 8.30am and also carried live on gaa.ie

    The Round 3 draw involves all the winners from Round 2 draw against each other.

    The first team drawn will have home advantage - exception: a Division 3 or 4 team from the current year's Allianz league drawn against a Div 1 or 2 team will have home advantage.

    The draw is subject to avoidance of repeat pairings, where feasible. Possible Repeat Pairings include Monaghan v Tyrone, Tipperary v Waterford, Carlow v Kildare, Carlow v Louth.

    The match venues and times will be confirmed by the CCCC on Monday afternoon with the fixtures scheduled for weekend of June 30th & July 1st. All matches will be required to finish on the day under the new Championship protocols.

     

    Teams Involved:

    * Tipperary/Mayo

    * Waterford/Monaghan

    * Cavan/Down

    * Carlow/Tyrone

    * Offaly/Clare

    * Longford/Kildare

    * Sligo/Armagh

    * Leitrim/Louth

     

  • Allianz National Football League - Round 3

     

    Division 1

    Galway 1-09 Monaghan 0-11

    Roscommon 1-10 Tyrone 1-10

     

    Division 3

    Laois 2-18 Sligo 2-10

     

    Division 4

    Leitrim 0-14 Antrim 1-10 

  • Mayo Snr League Division 1

    Ballina Stephenites 0-10 v 1-13 Breaffy
    Ballintubber 1-16 v 0-13 Charlestown Sarsfields
    Castlebar Mitchels 1-19 v 2-10 Crossmolina Deel Rovers
    Claremorris 1-16 v 7-12 Hollymount-Carramore
    Garrymore 0-15 v 2-15 Knockmore
    Kiltimagh 2-9 v 3-10 Aghamore
    Mayo Snr League Division 2
    Ballaghaderreen 0-15 v 0-15 Davitts
    Béal an Mhuirthead - v - Kilmaine
    Islandeady - v - Shrule/Glencorrib
    Kiltane - v - Boholla Moy Davitts
    Westport GAA - v - Ardnaree
    Mayo Snr League Division 3
    Ballyhaunis 1-14 v 3-20 Kilmeena
    Bonniconlon 1-11 v 2-16 Lahardane
  • Allianz Football League 
    Division 1 
    Mayo 1-10 Kerry 0-11 
    Galway 1-17 Roscommon 1-10 

    Division 3
    Longford 2-15 Sligo 0-14

    Allianz Hurling League 
    Quarter Finals
    Galway 3-21 Wexford 3-11 

  • Galway Senior Football Quarter Finals
    Annaghadown 2-16 St James 2-08 
    Mountbellew/Moylough 1-13 Moycullen 1-12 AET 

    Senior Relegation Playoffs 
    St Michael's 0-15 Kilconly 0-12 
    Tuam Stars 0-11 An Cheathru Rua 1-07 

  • Hodson Bay Hotel SFC - Section A
    Sat, 08 Sep,

    Sat, 08 Sep, Venue: Nash Park, Clan na nGael 0-15 Western-Gaels 2-8

    Hodson Bay Hotel SFC - Section B
    Sat, 08 Sep,

    Sat, 08 Sep, Venue: Orchard Park, St. Faithleach's 0-11 Elphin 0-8
    Sat, 08 Sep, Venue: Ballinlough, St Croan's 3-6 Castlerea St Kevin's 1-11
    Sat, 08 Sep, Venue: Ballinlough, Pᤲaig Pearses 0-12 Michael Glaveys 0-7

    Mulryan Construction IFC - Section A
    Sat, 08 Sep,

    Sat, 08 Sep, Venue: Orchard Park, Kilmore 1-10 Oran (Football) 2-5

    Mulryan Construction IFC - Section B
    Sat, 08 Sep,

    Sat, 08 Sep, Venue: Kiltoom, Kilbride 4-9 St Brigid's 2-8
    Sat, 08 Sep, Venue: Kilronan Park, St Barry's 1-11 Shannon Gaels 1-10
    Sat, 08 Sep, Venue: Creggs GAA Pitch, ɩre ӧ 1-8 St Aidan's 0-8

    King & Moffatt Building Services JAFC - Section A
    Fri, 07 Sep,

    Fri, 07 Sep, Venue: Ballyforan, Clan na nGael 1-17 Roscommon Gaels 3-7

  • Seamus Carthy Auctioneers AFL Division 1
    Sat, 29 Sep,

    Sat, 29 Sep, Venue: Nash Park, Western-Gaels 3-20 St. Faithleach's 1-19
    Sat, 29 Sep, Venue: Pairc an Phiarsaigh, Pᤲaig Pearses 7-13 St Croan's 1-15
    Sat, 29 Sep, Venue: Orchard Park, Elphin 1-14 Boyle 1-14

    Connaughton Fuels AFL Division 2 /O'Gara Cup
    Sat, 29 Sep,

    Sat, 29 Sep, Venue: James Timothy Park, ɩre ӧ 1-14 St Aidan's 1-11

    Hodson Bay Hotel SFC Semi-Finals
    Sat, 29 Sep,

    Sat, 29 Sep, Venue: Dr Hyde Park, St Brigid's 0-10 Strokestown 0-7

    Mulryan Construction IFC Semi-Final 
    Fuerty 0-14 Kilmore 2-07

    King & Moffatt Building Services JA Semi Final
    Sat, 29 Sep,

    Sat, 29 Sep, Venue: Kilbride, Clan na nGael 2-7 Ballinameen 0-10

  • Belfry Senior Football Championship Group 1

    Sat, 04 Aug,

    (Round: Round 1), Eastern Harps 0-13 Tubbercurry 1-17

    Belfry Senior Football Championship Group 3

    Sat, 04 Aug,

    (Round: Round 1), Tourlestrane 0-13 St John's 0-7

    Kennedys Intermediate Football Championship Group 2

    Sat, 04 Aug,

    (Round: Round 1), St Michael's 2-10 St Farnan's 2-18

     

  • Martin Brennan Cup

    Wed, 05 Sep,

    (Round: Final), Calry/St Joseph's 0-8 Naomh Eoin 1-16

    Kennedys Intermediate Football Championship

    Sat, 08 Sep,

    (Round: Quarterfinal 1), Curry 2-13 St Farnan's 0-10

    Kennedys Intermediate Football Championship Relegation

    Sat, 08 Sep,

    (Round: Relegation Semi Final), Geevagh 1-12 St Patrick's/Dromard 0-8

    Lola Montez Junior A Football Championship

    Sat, 08 Sep,

    (Round: Quarterfinal 2), Tourlestrane 1-8 Easkey 4-10

    Lola Montez Junior B Football Championship Group 2

    Sat, 08 Sep,

    (Round: Round 3), Castleconnor 4-7 Enniscrone/Kilglass 1-7

     

  • Mayo U16 Hurling Finals
    A Final 
    Westport 4-08 Tooreen 1-10 

    B Final 
    Caiseal Gaels 1-12 Castlebar Mitchels 0-05 

    U13 League Division 1 Cup Final 
    Westport 0-08 Parke/Keelogues/Crimlin 0-05 

    U13 League Division 2 Cup Final
    Kilmeena 5-08 Erris St Pat's 1-09 

  • Seamus O'Shea looks set to miss the rest of Mayo's Allianz Football League campaign.

    The 31-year-old injured his ankle in training last week and sat out the weekend defeat to their rivals Galway.

    O'Shea has reportedly sustained ligament damage and could be out of action for a month.

     

  • Mayo Snr League Division 3

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Ballycastle 2-8 Ardagh 1-6

    Mayo Snr League Division 4

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Killala 3-7 Knockmore 2-7

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Charlestown Sarsfields 1-11 Ballintubber 2-6

    Mayo Snr League Division 5

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Ballycroy 1-9 Belmullet 1-12

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Eastern Gaels 0-1 Garrymore 0-0

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Hollymount-Carramore 1-11 Kiltimagh 3-9

    Mayo Snr League Division 6A

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Lacken 0-1 Kilmovee Shamrocks 0-0

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Bonniconlon 0-6 Moygownagh 1-11

    Mayo Snr League Division 6B

    Sat, 07 Apr,

    (Round: Round 2), Mayo Gaels 2-9 Kilmeena 1-6

    Sun, 08 Apr,

    (Round: Round 2), Islandeady 2-11 Westport St Patrick's 0-9

     

  • Kennedys Intermediate Football Championship

    Sun, 28 Oct,

    (Round: Final Replay), Curry 1-10 Shamrock Gaels 1-13

  • Belfry Senior Football Championship

    Sat, 15 Sep,

    (Round: Quarterfinal 2), Coolaney/Mullinabreena 1-11 Calry/St Joseph's 0-12

     

    Kennedys Intermediate Football Championship

    (Round: Quarterfinal 3), Enniscrone/Kilglass 0-10 Ballymote 0-10

     

    Kennedys Intermediate Football Championship Relegation

    Sat, 15 Sep,

    (Round: Relegation Final), St Michael's 2-11 St Patrick's/Dromard 2-16

     

    Lola Montez Junior B Football Championship

    Sat, 15 Sep,

    (Round: Quarterfinal), St John's 4-13 Castleconnor 2-6

    Sat, 15 Sep,

    (Round: Quarterfinal), CooleraStrandhill 4-13 Easkey 1-11

     

  • Belfry Senior Football Championship Group 2

    Sat, 25 Aug,

    (Round: Round 3), Drumcliffe/Rosses Pt 0-9 St Molaise Gaels 1-11

    Belfry Senior Football Championship Group 3

    Sat, 25 Aug,

    (Round: Round 3), Calry/St Joseph's 1-10 Tourlestrane 2-11

    Kennedys Intermediate Football Championship Group 1

    Sat, 25 Aug,

    (Round: Round 3), Shamrock Gaels 0-13 Curry 2-7

    Sat, 25 Aug,

    (Round: Round 3), Ballymote 3-9 Geevagh 0-17

     

  • Sligo GAA County Board are delighted to mark the Golden Jubilee of Micheál Kearins achievement of being the National Gaelic Football leading Inter- County scorer in 1968 with 2 goals and 125 points, by unveiling a plaque in his honour in the foyer of the Sligo GAA Centre of Excellence, Scarden, on Friday 30th Nov 2018 at 7.00pm.

    In 1968 Micheál Kearins was the leading scorer and ace-marksman at Senior Inter- County football with a grand total of 2 goals -125 points which was a comfortable 31 points ahead of Down’s Sean O’Neill 12 goals – 64 points.  This was a tremendous accomplishment for a player from County Sligo who did not contest All-Ireland semi-finals or finals, and it showed the scoring ability, skill and fitness that Micheál Kearins brought to his game.

    Hopefully this well-deserved Micheál Kearins Plaque situated in the Sligo G.A.A.  Centre of Excellence, Scarden, will encourage and motivate young Sligo footballers to stand for a brief moment and reflect on the enormity of this tremendous achievement 50 years ago, and on the skill, commitment and desire it took to be the leading National Inter- County  football scorer.  It may be the catalyst to inspire a young Sligo footballer to reach for the stars and try to emulate and follow in the footsteps of the Great Sligo Legend that is Micheál Kearins.

    Summary of Micheál Kearins Gaelic Football achievements.

    (Naomh Pádraig agus Slighigh)

    1.     Sligo SF Team 1961-1978

    2.     All-Star Award 1971

    3.     Connacht SFC medal 1975

    4.     2 Interprovincial Railway Cup medals 1967, 1969

    5.     7 Sligo SFC medals

    6.     Top Scorer in Ireland 1968, 1972

    7.     Connacht Team of the Millennium 2000

    8.     Inducted into GAA Hall of Fame, Croke Park 2014

    The Micheál Kearins  plaque will be  unveiled by Uachtarán C.L.G. Co. Shligigh Tomás Mac Giolla Chadhain on 30ú Samhain, 2018 at 7.00pm to mark the Golden Jubilee of Micheál’s achievement of being top inter-county football scorer in Ireland in 1968 with 2 goals and 125 points.